+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden El ile meni getirmek oruca engel mi , oruç bozulur mu , kazası ya da keffareti varmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  El ile meni getirmek oruca engel mi , oruç bozulur mu , kazası ya da keffareti varmı

  Reklam
  Sual: Ben dün rüyalandım ve uyandığımda hemen banyoya koştum.Elimin de yardımıyla boşaldım.daha sonra ilmihali karıştırırken el ile meni getirmenin orucu bozduğu ve bir gün kaza gerektiği yazıyordu.Ben bunu ilk defa öğrendim zaten bilsem de yapmazdım.Bilmediğim için kabul edilir düşüncesiyle akşama kadar orucumu tuttum.Daha sonra bütün sitelere bütün yorumlara baktım genel olarak kaza edilmesi gerektiği yazıyordu.Bir yerde keffaretten bahsediliyordu.Bütün kitapları karıştırdım ve kaza edilmesi gerektiği yazıyordu.Biz hanefilere göre keffaret ile ilgili iki husus var. Birincisi kasten yemek içmek , İkincisi de cinsel temasta bulunmak.Ben ikisini de yapmadığıma göre keffaret gerekmez değil mi.Hem keffaretin hükümlerinde bilerek veya kasıtlı olması da yer almıyor mu.Lütfen bilgilendirir misiniz? ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: El ile meni getirmek oruca engel mi , oruç bozulur mu , kazası ya da keffareti varmı


  Reklam  Cevap:
  Ben dün rüyalandım ve uyandığımda hemen banyoya koştum.Elimin de yardımıyla boşaldım.daha sonra ilmihali karıştırırken el ile meni getirmenin orucu bozduğu ve bir gün kaza gerektiği yazıyordu.Ben bunu ilk defa öğrendim zaten bilsem de yapmazdım.Bilmediğim için kabul edilir düşüncesiyle akşama kadar orucumu tuttum.Daha sonra bütün sitelere bütün yorumlara baktım genel olarak kaza edilmesi gerektiği yazıyordu.Bir yerde keffaretten bahsediliyordu.Bütün kitapları karıştırdım ve kaza edilmesi gerektiği yazıyordu.Biz hanefilere göre keffaret ile ilgili iki husus var. Birincisi kasten yemek içmek , İkincisi de cinsel temasta bulunmak.Ben ikisini de yapmadığıma göre keffaret gerekmez değil mi.Hem keffaretin hükümlerinde bilerek veya kasıtlı olması da yer almıyor mu.Lütfen bilgilendirir misiniz?

  Kaza etmen yeterlidir. Oruçlu olsan da olmasan el ile meni getirmek caiz değildir.

 3. Misafir
  BEN dayanamdım elim ile meni getirdim kaza veya 62 gereklimi acil lütfen ?

 4. arifselim
  Yönetici
  Oruçlu olan birisi menisini getirirse orucu bozulmuş olur. Ramazandan sonra sadece kaza etmesi gerekir. Ama aynı ramazanda iki ayrı günde bu fiili tekrar ederse o zaman hem kefaret hemde kaza gerekir.

+ Yorum Gönder