+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Sahura kalkamadım doğal olarak niyet de edemedim oruc tutabilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahura kalkamadım doğal olarak niyet de edemedim oruc tutabilir miyim?

  Reklam

 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Sahura kalkamadım doğal olarak niyet de edemedim oruc tutabilir miyim?


  Reklam  Cevap: Herhangi bir oruca kalb ile niyet yeterlidir. Oruç için sahura kalkılması da bir niyettir. Niyetin dil ile de yapılması mendubdur.
  Ramazan orucu, tayin edilmiş adak ve mutlak nafile oruçlar için niyetin vakti, güneşin batışından başlayarak kaba kuşluğa kadar devam eder. Bu zaman içinde niyet edilebilir. Fakat güneş batmadan önce veya tam istiva zamanında veya ondan sonra akşama kadar hiç bir oruca niyet edilemez. Böyle niyet hususunda, mukîm, misafir, sağlıklı ve hasta olanlar eşittir.
  Bununla beraber istiva zamanına kadar böyle niyet edilebilmesi, ikinci fecirden sonra yiyip içmek gibi orucu bozan haller bulunmadığı taktirdedir. Böyle orucu bozan bir şey, kasden veya sehven yapılacak olsa, artık niyet caiz olmaz.
  (Malikîlere göre, nafile oruç için böyle gün ortasına kadar niyet edilemez. Çünkü sabahleyin niyet edilmeyince, o gün iftar etmek kararlaşmış olur. Bir günün hem oruca, hem de iftara ihtimali olamaz.
  Şafiîlere göre güneşin batışından öncesine kadar niyet edilebilir. Yeter ki, sabahdan itibaren oruca aykırı bir iş yapılmamış olsun. Çünkü nafile ibadet için din yönünden takdir edilmiş bir zaman yoktur. Bu oruç, oruç tutacak olan kimsenin isteğine bağlıdır. Zevalden sonra da oruç tutma arzusu bulunabilir.)
  Bütün kaza ve keffaret oruçları ile mutlak adak oruçları için niyetin geceleyin veya ikinci fecrin başlangıcında yapılması şarttır. Ayrıca bu oruçları niyette göstermek (tayin etmek) lazımdır. Bundan dolayı bunlardan herhangi biri için fecirden sonra niyet edilirse veya bunlardan hangisinin tutulacağı kalb ile tayin edilmezse, bu oruçların tutulmaları sahih olmaz. Çünkü bu oruçlar için belli bir gün yoktur. Bunlara hangi günlerin ayrılacağı, ancak böyle bir niyet ile tayin edilmiş olur. Ramazan orucu, belirlenmiş adak, herhangi bir nafile oruç için mutlak bir niyet yeterlidir. "Yarınki günün orucunu tutmaya, yarın oruç tutmaya, yarın nafile oruç tutmaya". diye niyet edilebilir. Bununla beraber bunlar için geceleyin niyet edilmesi, bu oruçların tayin edilmesi ve şöyle denilmesi daha faziletlidir: "Yarınki Ramazan orucunu tutmaya niyet ettim."
  Ramazanın her günü için ayrıca bir niyet gerekir. Çünkü araya geceler girmektedir. Ayrıca her günün orucu başlıbaşına bir ibadet bulunmaktadır. Bunun içindir ki, bir günün orucundaki bozukluk, diğer günün sıhhatine engel olmaz.
  Bir kaza orucuna fecrin doğuşundan sonra niyet edilecek olsa, bununla kaza sahih olamayacağından, nafile oruç tutulmuş olur. Eğer bu oruç bozulacak olsa, kaza edilmesi gerekir. Çünkü başlanmış olan bir ibadet yarıda bırakılamaz
  Bir kimse, daha güneş batmadan: "Yarın oruç tutayım," diye niyet edip de, sonra yarınki günün istiva zamanına kadar uyusa, gafil veya baygın bir hal de bulunsa, oruç tutmuş olmaz. Fakat güneşin batmasından sonra böyle niyet etmiş olursa, orucu sahih olur.
  Bir kimse, ramazan ayında ramazan olduğunu bildiği halde, ne oruca ve ne de iftara niyet etmemiş bulunsa, sağlam rivayete göre, oruçlu bulunmuş olmaz.


 3. Misafir
  Ben gece ikide yattığım için ikide niyet ettim kabul olur mu ?

 4. Misafir
  bende yapamadım sadece niyet etsek oruç tutulabilir mi

 5. Misafir
  Selamin aleykum ben sahura kalkmadim sabah yemek yisem niyet etsem kabul olurmu

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. İmsaktan itibaren artık bir şey yiyemez ve içemezsiniz. Niyeti öğlen olmadan edebilirsin. Ama bir şey yersen orucun bozulmuş olur.

 7. Misafir
  ben bugun oruç a yetişemedım aslında bırazda yarını pas gecmek ıstedım bır an ancak daha sonra bunun kazasını tutabılıyormuyum ?

 8. arifselim
  Yönetici
  Orucu mazeretsiz tutmamak büyük günahtır. Hatta bütün bir sene oruç tutsan bile tek bir ramazan orucunun yerini tutamaz. Yinede niyet etmeden tutmadığın gün için bir gün kazasını tutman gerekir.

 9. Misafir
  Ya ben sahura kalkmadım uyanamadım ve sabah uyandım ve niyet edemedim. Sabah niyet edilebiliyormu?

 10. arifselim
  Yönetici
  Evet kardeşim öğle olmadan bir saat öncesine kadar da oruca niyet edebilirsin yeter ki orucu bozacak bir şey yapmamış ol.

 11. Misafir
  Ben sahura kalkacaktim uyuyup kalmisim sahur vakti gecmis ama ben bisey yiyip icmedim gunes cikmadan niyet ettim kabul olurmu

 12. arifselim
  Yönetici
  Bire şey yiyip içmediğin sürece öğlene bir saat kalıncaya kadar niyet edebilirsin. Allah kabul eylesin orucun geçerlidir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
sahura kalkamadım oruç tutulur mu,  sahura kalkamadım,  sahura uyanamadım oruc tutulurmu,  sahura kalkamadık oruc tutulurmu,  sahura kalkamadım niyet etmedim,  ben gece yemek yedim ama niyet yapmadim oruc tutabilirmiyim,  sahura kalkamamak