+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Orucumu Bozdum Keffaret Gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Orucumu Bozdum Keffaret Gerekir mi?

  Reklam
  Sual: Slm Arkadaşlar Ben Sabah Ezanı Okuduktan 5 Dakika Sonra Orucuma Niyet Ettim Ve De Yattım Ve Kalktığım Dan 3 Dört Saat Sonra Orucumu Boz Dum Keffaraet Gerekir Cevabınızı Bekliyorum çok Acil ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Orucumu Bozdum Keffaret Gerekirmi


  Reklam  Cevap: Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret

  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' bir mâzeret olmadıkça başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte fazladan bir de keffaret denilen iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.
  Kazâ ve Keffâret Nedir?

  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
  Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.
  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.


  Mehmet Dikmen

 3. ahmetpolat
  Üye
  hocam bn ramazan ın ilk günlerinde günaha bulaştım kendimi tutamayıp cünüp oldum fakat internetten araştırdm ama bunun sadece kaza gerektirdğini yazmışlardı.ve yine bir gün aklımı gerçekten çok meşgul ettiği gün tekrar orucum bozuldu.fakat allah şahittir kendimi çok kötü hissetmiştm ilk gün.sonra 2 kez yapılan günahın kefaret gerektirdiğini sonradan gördüm ve yanlış bilgi aldığımın farkına vardım.bu durumda ne yapmam gerek

 4. Misafir
  S.a . ben bilerek 3 ramazan orucu bozdum.1tane 61 tuttum . 1 61 üçünede kefaret oluyor dediler öbür kalan 2 sinide güne gün tutmam gerekiyormuş . Sorum şu : o 2 yi 61 in hemen ardınamı tutmak gerekiyor yoksa ara verebilirmiyim ??

+ Yorum Gönder