+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Hutbe: Ramazan Ve Sosyal Yardımlaşma (zekat Ve Fitre) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hutbe: Ramazan Ve Sosyal Yardımlaşma (zekat Ve Fitre)

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Hutbe: Ramazan Ve Sosyal Yardımlaşma (zekat Ve Fitre)


  Reklam  Cevap: Ramazan Cuma Hutbesi

  Zekât, “artma, çoğalma ve temizlik” anlamına gelir. Zekât, nisabı ve harcama yeri dinen belirlenmiş olan malın belli bir miktarının, ibadet niyetiyle gerekli yerlere verilmesidir. Hicretin ikinci yılı Ramazan ayından hemen sonra farz kılınan zekât, Kur’an, sünnet ve icmâ ile sabittir. Pek çok âyette, “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı da hakkıyla verin” buyurulur. Aynı şekilde Kur’an-ı Kerim’de cennetle müjdelenen muttakilerin özelliklerinden birinin de zekât vermek olduğu beyan edilir. Yüce dinimizin, Allah’a ve Resûlü’ne iman etmek, namaz kılmak, zekât vermek, hacca gitmek ve Ramazan orucu tutmak şeklinde beş esas üzerine kurulduğunu hepimiz biliriz. Allah Resûlü, Yemen’e vali olarak gönderdiği Hz. Muaz’a (r.a.) verdiği talimatta: Allah’ın zekâtı farz kıldığını onlara bildirmesini istemiştir.


  Cenâb-ı Hakk “Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size cimriliği telkin eder. Allah ise size katından bir mağfiret ve bir lütuf vaat eder” ayeti ile bizi uyarır ve şeytanın vesveselerine kapılmadan bu ibadeti yerine getirmemizi emreder. Allah Resûlü, “Zekât, dinin köprüsüdür” buyurarak zekâtın dindeki önemine dikkatimizi çeker. Başka bir hadis-i şerifte, “Yarım hurma ile de olsa cehennemden korununuz” buyurulur. Gerçekte her türlü malın, mülkün, sahibi Allah’tır. Zengini varlığı ile fakiri ise kanaati ile imtihan eden O’dur. Yoksulluk, fakirler üzerinde âdeta ateşten bir gömlek gibidir. Bu sıkıntıyı hafifletme görevi ise zenginlere düşer. Bu sebeple dinimizde zekât, zenginler üzerinde fakirlerin hakkı olarak görülmüştür.
  Zekât, aynı zamanda Allah’ın bahşettiği nimetlerden dolayı bir şükrün ifadesidir, malın artmasına ve bereketlenmesine vesile olur.

  Bu konuda Cenâb-ı Hakk; “Şükrederseniz, artırırım. Nankörlük ederseniz, azabım şiddetli olur!” buyurur. Onun için zekât vermek, hem kişinin malını temizler ve hem de toplumda kaynaşmayı sağlar.
  Zekât, hayvanlar, ziraî ve ticarî ürünler, madenler, altın, gümüş, para ve para yerine geçen şeylerden verilir. Zekât malın iyisi veya orta hallisinden verilir. Kur’ân-ı Kerim’de; “Size verilse gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı hayır diye vermeye kalkmayın!” buyurulur.


  Mübarek Ramazan ayının ortalarındayız. Bayrama girmeden fitrelerimizi de verelim. İmkânı olan herkes, kendisi dahil olmak üzere bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sayısına göre fitre vermelidir. Bu yılki fitre asgari miktarı 7 TL’dir. Dileyenler maddi güçlerine göre bundan daha fazlasını da verebilir. Allah, tuttuğumuz oruçlarımızı, verdiğimiz zekât ve fitrelerimizi makbul eylesin!

  Süleyman BATUGE
  K. Kursları Müdürü
  ______________
  1-El Mearic:24-25
  2-Tirmizi,et Tac,c.2,s.6

 3. rana
  Aciz Kul
  “Size verilse gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı hayır diye vermeye kalkmayın!”
  Bu Bakara 267. ayeti ahir zamandaki ümmet icin büyük bir mesaj bence.
  Allah bizleri kendi nefsine yenik düsen kullarindan eylemesin, ramazan ayini hayirlara versile kilsin.
+ Yorum Gönder