+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Nişanlılar öpüşünce oruç bozulur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nişanlılar öpüşünce oruç bozulur mu?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Nişanlılar öpüşünce oruç bozulur mu?


  Reklam  Cevap: Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.

  Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

  Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

  Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

  Mehmet Paksu

 3. iliman
  ilim+iman
  burda "nisanli" kimse kastediliyor !

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Başkasının tükürüğünü veya ağzından çıkan lokmasını yutmak veyahut kendisinin ağzından çıkarıp dışarda biraz beklettiği lokmasını yemek durumuna gelince, insan tabiatı bu gibi hallerden iğreneceği için, sadece kazâ gerekir: Ancak insanın, sevdiklerinin tükrüğünü yutması keffareti de icab ettirir. Çünkü insan bundan lezzet alır. Bir kimsenin şehvetle öpüşürken eşinin tükrüğünü yutması orucu bozar ve kefaret gerekir.

  Nişanlı eş yerine geçmediğinden bu yukarıda sayılanlardan orucunu bozacak biri vuku bulmasa bile mekruhtur ve tuttuğun orucun fazileti kalmaz....selam ve dua ile.


 5. havle77
  Üye
  s.a
  kardeşim allah teala nişandönemini koydu yani nişanlıların bakmalaı için birbirlerine denk mi değilmi ama her bayan madamki nikahlı değil sadece nişanlı nişanı ozaman ecnebidir onun inşin yani öpüşme bile yasak ve günahtır bu dönem nişanlılar iöin sadece tanamak dönemi başka şey caiz değil
  hocalarımız öyle diyor

 6. aynelin
  Üye
  tabi nisanliyken bile yakin oturmamak birbirine dokunmamak yaninda hem erkegin hemde kzin ailelerinden birer kisi gelmelidir hatta.nisanlilar yanliz ble oturmamalidirlar dinimizde.heee size dinimizce dogru ama erkek tarafindan komik olan seyi anatayim.benim kayinvalidem 3 erkek 3 kizi var.2 erkek evladi onu dinlemeden evlendiler.bi gelineri ben oluyorum.3. ogluna takti ben onu evlendiricem diye.dinimizce yanli kalmalari güzel degil ama bizim kayna bu zor geldi kizla ne konusabildi ne istedigii sorulari sorabildi ki düsünün cocuk eskiden discodan cikmayan küpeli gezen cocuga bunu yapinca ailesi en sonunda ayrildi sordular neden ayrildin diye kizi tanimak istiyoum ama siiz izin vermiyorsunuz hep yanimdasiniz ikimizde saf saf bakisiyoruz baska bisey yaptigimiz yokki diyrekten ayrildi kizdan dahada istemedi olan kiza oldu adi nisanliydi diye kaldi malesef.neyse komik degil ama bi aniydi anatmak sizlerle paylasmak istedim.

 7. ...yeliz...
  Üye
  dini nikahı olmayan bir insanın aynı ortamda bulunması bile günahtır.Allah sana helalı verirken harama uzanmak niye nişanlı olmak demek istedigin gibi davranmak demek degildir...ALLAH(cc) nefislerimizden korusun.(AMİN)

 8. aynelin
  Üye
  Amın Cümlemızı ınsallah

 9. Ramadan
  Devamlı Üye
  Nikahı olmayan kişilerin öpüşmesi imanı bile tehlikeye sokar.
  Ramazan ayı mübarektir günahlardan sakının
  dudaktan öpmek abdesti bozar mı
  Ağız islaklığını yutarsanız oruçç bozulur ama yutmazsanız sadece oruç sevabı gider

+ Yorum Gönder
dudaktan öpmek abdesti bozar mı,  öpüşünce abdest bozulur mu,  öpüşünce gusül bozulur mu,  öpüşmek abdesti bozar mı,  öpüşünce oruç bozulurmu,  nişanlı olanlar el öpme geldiğinde erkek kızı öperse dinimizce ne olur,  zorla dudaktan öpme