+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Orucun ilk günü ne yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cakooooo
  Üye

  Orucun ilk günü ne yapılır?

  Reklam
  Sual: ramazanın ilk günü oruç tutarsak

  Herkese hayırlı ramazanlar benim bi sorum olucak bir çok kişiden duydum doğru mu değil mi size sormak istedim

  ''Ramazanın ilk günü oruç tutarsan eğer diğer günlerde tutmak zorundasın yoksa 61 e yakalanırsın diyorlar '' ne kadar doğru bu yardımcı olabilir misiniz? ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Orucun ilk günü ??


  Reklam  Cevap: Hayırlı ramazanlar kardeş.
  Aşağıda sayılan listedeki kimseler dışında herkes oruç tutmak zorundadır kardeşim.İlk gün başlamışsın başlamamışsın bu farketmez oruç farz olan herkes tutmak zorundadır. Bilerek oruç bozan kişi de 60 gün keffaret orucu tutmak zorundadır. (Hanfi mezhebine göre)


  KİMLER ORUÇ TUTMAYABİLİR?  Hiçbir özrü yokken oruç tutmamak veya başladığı orucu bozmak günahtır. Hem de kaza ve (eğer başladığı Ramazan orucunu kasden bozmuşsa) keffaret olarak cezası vardır. Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer`an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:
  1 - Hastalık: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının şiddetlenmesinden veya çok sürmesinden korkan kimsenin sonradan kazâ etmek üzere oruç tutmaması veya başladığı orucu bozması câizdir.

  2 - Yolculuk: Ramazanda yolculuğa çıkanların oruç tutmayıp sonraya bırakmaları câizdir. Ancak yolda meşakkate, bedenî bir halsizlik ve rahatsızlığa mâruz kalmak söz konusu değilse, oruç tutmak, tutmamaktan efdal

  3 - İkrâh (Tehdit ve Zorlama:Orucunu bozmadığı takdirde dövülmek veya yaralanmak veyahut öldürülmekle tehdit edilen bir kimse de oruç tutmayabilir.

  4 - Gebelik ve Emziklilik: Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez.

  5 - Şiddetli Açlık ve Susuzluk: Açlık ve susuzluktan dolayı helâk olacağından veya aklî muvazenesinin bozulacağından korkan kimse orucunu bozabilir.

  6 - Düşkünlük Derecesinde İhtiyarlık: Böyle kimselerin de oruç tutmaması câizdir. Böyleler oruç tutmayacakları gibi, kazâ da edemeyeceklerinden fidye verirler.

  7 - Hayız - nifas hâli: Bu hallerde oruç tutulması haramdır.
  * Nâfile oruç tutanlar için, ziyafete dâvet edilmek bir özürdür. Böyle bir kimse, hane sahibinin ısrarı üzerine orucunu bozabilir.
  Mehmet Dikmen

 3. S-T-O-R-M
  Üye
  61 ne yahu? anlamış değilim nası bişey ki bu yakalıyo, kaçmak mı lazım? :D

 4. Ramadan
  Devamlı Üye
  ilk gun oruc tutarsan

  Orucunu bozan kişi, bir gün kaza, 60 gün kefaret orucu tutması gerekir.

 5. Misafir
  Bu 61 olayı gerçekten sınır bozucu.Gerçek olmadığını düşünüyorum.Yoksa bi ramazan oruç tutmayan kişi 1800 gün orucmu tutacak.

+ Yorum Gönder
ilk gun oruc tutarsan,  ramazanın ilk günü oruç tutarsak,  ilk gün oruç tutarsan hepsini tutmak zorunda mıyız,  oruç ilk gün tutulurmu,  ramazanin ilk günü oruc tutmak