+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Niyet etmeden oruç tutmamım kefareti nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Niyet etmeden oruç tutmamım kefareti nedir

  Reklam

 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Niyet etmeden oruç tutmamım kefareti nedir


  Reklam  Cevap: Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü
  Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü

  Oruç tutarken bugünkü veya yarınki ifadelerini kullanmak şart değildir. Gece yarısından sonra oruca niyetlenen bir kimse bu günkü orucu, bundan daha önce niyetlenen yarınki orucu tutmaya diye niyetlenilebilir.

  Oruçta Niyetin Hükmü Nedir?

  İbâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

  Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?


  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.
  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.
  sorularla islamiyet..

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  niyet etmeden oruç tutulmaz
  ne farz ne nafile

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Eskinden niyet etmeden oruç tutuyordum diyenleri duyuyorum çevremden.Onlara kolaylık olsun diye İmam Züfer'in fetvasını söyleyebilirim.

 5. Misafir
  Akşamdan oruç tutmakla tutmamak arasında kaldım sabah tutayim dedim kaza orucu bu ara olurmu

 6. Sabri
  Devamlı Üye
  sabah tutayim dedim kaza orucu bu ara olurmu
  Hanefi mezhebine göre olur ama şafiye göre akşamdan niyet etmek şarttır

 7. Misafir
  Anlatılanlara ve bilgi birikimime göre oruç bi yönüyle de "kararlılık" anlamına geliyor. Eğer bir konuda kararlı iseniz "beni bu işten kimse çevirmez...!!!" diyorsanız gücünüz nispetinde o işi yaparsınız istediğiniz zaman. Fakat orucun zamanını biz belirlemediğimizden sadece kararlı olup şartlara uymak gerekiyor. Her ibadette "niyet" yani "karar" önemlidir keza oruç tutmak için başka bişey yapmanıza gerek yok belli şeyleri yapmamanız gerekiyor. Orucu açmayıda unutmayın

 8. Misafir
  Sahura kalktım yemeğimi yedim ama niyet etmedim neden bilmiyorum unutmuş olabilirim orucumu bozmuycam tabikide ama kabul olur mu niyetlenmeyince

 9. arifselim
  Yönetici
  Sahura kalkmak zaten niyet etmek yerine geçer. Ancak oruç tutmayacağına dair niyetli ise o zaman oruçlu sayılmaz. Öğle vakti girmeden bir saay öncesine kadar niyet edilebilir.

+ Yorum Gönder
niyet etmeden nafile oruç tutulur mu,  niyetsiz nafile oruç tutulur mu,  niyet etmeden oruç tutulur mu,  kaza orucu niyet etmeden tutulurmu,  niyet etmeden oruç tutmak,  niyet etmeden oruc tutulurmu,  niyet etmeden kaza orucu tutulurmu