+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruç bozmak istiyorum çok mu günahtır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruç bozmak istiyorum çok mu günahtır?

  Reklam
  Sual: Ben oruç bozmak istiyorum Çok mu günahdır Günah olduınu bile bile soruyorum bu soruları size ama CEzası büyükmüdür acaba bu orucu bozmak ? 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  --->: oruç bozmak istiyorum Çok mu günahdır Günah olduınu bile bile soruyorum bu soruları size. ceza


  Reklam  Cevap: Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret
  Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret / Kazâ ve Keffâret Nedir?
  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' bir mâzeret olmadıkça başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte fazladan bir de keffaret denilen iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.
  Kazâ ve Keffâret Nedir?

  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
  Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.
  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.


  Mehmet Dikmen

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  oruç bozmak günah mı?

  Mazeretsiz oruç bozmak büyük günahlardandır.

+ Yorum Gönder
oruç bozmak günah mı,  orucu bozmak günah mı,  oruc bozmak gunah midir,  orucu bozmak gunahmi ,  oruç bozmanın günahı,  oruç bozmanın günahı nedir,  orucu bozmak istiyorum