+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Tek böbrekli Kişinin Oruç tutup,tutmayacağı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tek böbrekli Kişinin Oruç tutup,tutmayacağı

  Reklam
  Sual: Ben tek böbrekli kişiyim.Bir böbreğim sonradan ameliyatla alınmıştır.Doktorlar oruç tutmamın sakıncalı olduğunu, bir tek böbreğin arızalanması halinde hayati tehlike olacağını söylemişlerdir.Benim oruç tutup, tutmayacağımı ve şayet tutmam gerekmez ise, ne kadar bedel ödemem gerektiğini arz ederim.Selamlar ? 2. biçare58
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  --->: Tek böbrekli Kişinin Oruç tutup,tutmayacağı


  Reklam  Cevap: RABBİM ŞAFİİismiyle şifa versin kardeş..

  Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer`an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:


  1 - Hastalık: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının şiddetlenmesinden veya çok sürmesinden korkan kimsenin sonradan kazâ etmek üzere oruç tutmaması veya başladığı orucu bozması câizdir.

  Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayan kimseler, dinen zengin sayılıyorlarsa ve bu oruçlarını kaza edecek bedenî güce de sahip değilseler, tutamadıkları her bir oruç için fitre vermekle yükümlüdürler.

  Oruç tutamayacak kadar hasta olan bir müslüman tutamadığı her güne karşılık bir fidye verir. Bu, oruç yerine geçerli bir bedeldir. Fitre'nin miktarı ne ise fidyenin miktarı da odur.


  Fitrenin Miktarı

  Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir

  Cinsi ve Miktarı:

  1. Buğday 1460 gram

  2. Arpa 2920 gram

  3. Kuru üzüm 2920 gram
  4. Hurma 2920 gram

  Fitre bu gıda maddelerinden verileceği gibi, bu maddelerin para değeri de olarak verilebilir. Burada, fakirin ihtiyacı göz önünde bulundurulursa iyi olur. Fakirin gıda maddesine daha çok ihtiyacı varsa gıdanın verilmesi; gıda bedeline denk düşen paraya daha çok ihtiyacı varsa onun verilmesi daha güzel olur.

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  tek böbrekliler oruç tutabilirmi?

  Doktor izin verirse
  tek böbrekle oruç tutulabilir

 4. Misafir
  Tek böbrekliyim oruç tutabilirmiyim

+ Yorum Gönder
tek böbrekliler oruç tutabilirmi,  tek böbrek oruç,  tek böbrekle oruç tutulurmu,  tek böbrekle oruç tutulabilir mi,  tek böbrekli oruç tutabilirmi,  tek böbrekli insan oruç tutabilirmi,  tek böbreği olan oruç tutabilirmi