+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kadınlar on günden fazla adet görürse namaz kilabilir mi oruc tutabilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınlar on günden fazla adet görürse namaz kilabilir mi oruc tutabilir mi

  Reklam

 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: kadinlar on günden fazla adet görürse namaz kilabilir mi oruc tutabilir mi


  Reklam  Cevap: Bir kadından üç günden az ve on günden fazla gelen kan, hayız kanı değildir. Buna istihaze(özür hali) kanı denir. İstihaze adı verilen kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Böyle bir kanın gelmesi ile yalnız abdest bozulur. Devamlı gelirse, özürlü hükmüne geçer ve özür sahiblerine ait olan hükümler bu gibilerde uygulanır. Böyle müstahaze sayılan bir kadından namaz sorumluluğu düşmez.Namazını kılabilir ,orucunu tutabilir, Orucunu kazaya bırakamaz

 3. Misafir
  Tam 7 gündür adet gördüm ama bugün 12 gündür temizlenmedim hâlâ ve namazımı kılmak istiyorum bu mümkün mü acaba?

 4. arifselim
  Yönetici
  Adet günlerin 7 ise ve akıntılar kesilmişse gusül alman gerekir. Ama adetin 7 gün olmasına rağmen akıntılar devam ederse en fazla 10 gün adetli sayılırsın ve 10. günde gusül alıp ibadetlerine başlamalısın. 10. günden itibaren gelen akıntılar sadece namaz abdestini bozar gusül almak gerekmez.

 5. Misafir
  Korunma ignesi kullaniyorum 6 aydan beri adet gormedim ve su an adet oluyorum ve adet gunum 10 gun oldu namaz kilabilir miyim? kimileri diyor kilmalisin,aciklamali bir sekilde cevap yazar misiniz lutfen simdiden Allah razi olsun.

 6. arifselim
  Yönetici
  Adet kanamaları veya akıntılarının en fazla süresi 10 gündür. Bundan sonra artık gelen akıntılar özür sayılır ve senin gusül alarak ibadetlerine başlaman gerekir. Senden de Allah razı olsun.

 7. Misafir
  7 gün adetim sürdü guslumü alıp ibadetlerime başladım. 4 gün sonra tekrar başladı adetim ve şu an oruç tutuyorum bu özür sayılır değil mi orucuma devam edebilir miyim ? Allah razı olsun.

 8. arifselim
  Yönetici
  Adet süren dolmuş ve en uzun süreyi bile zaten geçirmişsin. Bu akıntı kesinlikle adetten sayılmaz bu özür akıntılarıdır. İbadetlerine devam et ve gusül almana gerek yoktur.

 9. Misafir
  Selamün aleyküm. Benim adet günümden 2 gün sonra koyu kahverengi akıntı geldi. Ben de onu adet sandım. Bu akıntı 1 hafta sürdü ama kan değil koyu kahverengi ve koyu kırmızıya yakın siyah gibi. . Tam bitti derken kan gelmeye başladı. Ve hala geliyor. 12 gün oldu. Hangisi adet anlamadım. Ne yapmalıyım? Namazımı kılabilir miyim? Ya da bu Özür mü sayılıyor?

 10. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Adet zaten 10 günü geçerse artık özre dönüşür. Bu durumda bu gelen akıntılar nasıl olursa olsun yıkanmalısın ve namazlarına başlamalısın.

 11. Rose_love
  Devamlı Üye
  Benim namaz vakitlerinde ve onun disinda beyaz akintilarim oluyor. Bunlar abdesti bozar mi?

 12. arifselim
  Yönetici
  Kadından doğal olarak gelen beyaz akıntılar hakkında abdesti bozup bozmayacağına dair ihtilaf olmuştur. En doğru görüş her ihtimale karşı her vakit için abdest almasıdır. Bu akıntıyı tıpkı sümük gibi sayanlara göre kadının abdestini bozmayacağıdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
adetin 10 günden fazla sürmesi,  adet 10 günü geçerse namaz,  adetin 10 günden fazla sürmesi namaz,  adet kanaması 10 günü geçerse namaz kılınır mı,  10 günden fazla adet görmek,  adetin 10 gün sürmesi,  adetin uzun sürmesi ve namaz