+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruçlu iken diş dolgusu yaptırırsam oruç bozulurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçlu iken diş dolgusu yaptırırsam oruç bozulurmu?

  Reklam

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Oruçlu iken diş dolgusu yaptırırsam oruç bozulurmu?


  Reklam  Cevap: Oruçlu iken diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı?

  Soru

  Malumunuz ramazan ayına girdik. oruçlu iken diş doldusu yaptırdım. oruçlu olduğumu bile bile . şimdi benim orucum bozulmuş mudur?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Eğer midenize su veya kan gibi bir sıvı gitmemişse orucunuz bozulmaz ancak bir sıvı gitmişse bozulur ve bir gün kaza orucu gerekir. Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez.
  İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.


  Oruçlu Kimsenin Dişlerini Tedavi Ettirmesi Orucu Bozar mı?
  Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  Oruçluyken dişlere dolgu yaptırmak, boğaza bir geçmese oruç bozulmaz ama mekruhtur.

+ Yorum Gönder