+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruca niyet: Gece oruca kalkamadım sabah niyet ettim orucum kabul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruca niyet: Gece oruca kalkamadım sabah niyet ettim orucum kabul olur mu?

  Reklam

 2. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye

  --->: oruca niyet


  Reklam  Cevap: Tutulacak olan oruç, ramazan orucu, kefaret veya adak orucu gibi farz oruçlardan biri ise, niyetin geceleyin şu şekilde yapılması gerekir: "Yarınki ramazan orucuna..." veya "Nezretmiş olduğum oruca niyet ettim."

  Niyet ederken dille söylemek sünnettir. Çünkü dil, kalbin yardımcısıdır. Meselâ niyet ederken şöyle demek sünnettir: "İçinde bulunduğumuz ramazan-ı şerifin yarınki farz orucunu yüce Allah için tutmaya niyet ettim."

  Tutulacak olan oruç nafile bir oruç ise, niyetin gündüzleyin de yapılması yeterli olur. Tabii bu niyet en geç zeval vaktine kadar yapılmış olmalı ve niyetten önce de oruca aykırı bir davranışta bulunulmuş olmamalıdır. Zahir olan görüş böyledir. Bu görüşü teyit eden bir rivayet de şöyledir:

  Sevgili Peygamberimiz bir gün Hz. Âişe'ye, "Yanınızda öğlen için yiyecek bir şey var mı?" diye sorduğunda, Hz. Âişe, 'Yoktur" deyince, "Öyleyse ben de oruç tutarım" buyurdu.

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  oruca sabah niyetlenmek

  Hanefiye göre imsaktan sonra niyet olur ama diğer 3 mezhebe göre imsak vaktinden sonra niyet olmaz.

 4. Misafir
  1 - şafiiyim kaza orucu için akşamdan ertesi gün oruc tutmak istedim,sahura kalkamadığım için dil ile niyet getirmedim,oruc'lu sayılırmıyım.

  2 - oruca akşam kalkmadım sabah niyet etsem kabul olurmu

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  1- akşamdan içinizden niyet etmeniz yeterlidir.
  2- Şafiiye göre farz oruçlarda imsak vakti girmeden önce niyet edilmelidir fakat nafile oruca öğleye bir saat kalaya kadar niyet edilebilir.

+ Yorum Gönder
oruca sabah niyetlenmek,  sahura kalkamadım sabah niyet ettim,  sabah niyetlenilen oruç kabul olurmu,  gece sahura kalkamadım sabah niyet ettim