+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kadınların adet kanaması olduğunda neden oruç tutamazlar? dinimizce ne gibi sakıncaları vardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınların adet kanaması olduğunda neden oruç tutamazlar? dinimizce ne gibi sakıncaları vardır?

  Reklam
  Sual: selamun aleyküm. sitenize yeni üye oldum allahın izniyle bilmediğim konularda bana yardımcı olacağını düşünüyorum. size 1 sualim olacak. kadınların adet kanaması olduğunda neden oruç tutamazlar? dinimizce ne gibi sakıncaları vardır. ayrıntılı olarak varsa kaynakları ile ilgili bana cevaplarsanız çok sevinirim.bu konuyu çok araştırmama rağmen açıklayıcı olarak bulamadım. beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. saygılarımla....

  -------------------------------- ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: kadınların adet kanaması olduğunda neden oruç tutamazlar? dinimizce ne gibi sakıncaları vardı


  Reklam  Cevap: Hayız halinde orucun yasaklanışının sebebi/hikmeti

  Hayız-nifas hâlindeki kadınlara, namaz kılmak gibi oruç tutmak da haramdır. Ancak namazdan farklı olarak, tutamadıkları günleri, temizlendikten sonra kaza etmeleri gerekmektedir. Çünkü, oruç, namaz gibi devamlı olmayıp senede bir ay olduğundan, kadınların tutamadıkları birkaç günlük oruç borçlarını sonradan kaza etmeleri, onlara pek fazla bir zahmet ve meşakkat yüklemez. Bu bakımdan namaz borçları afvedildiği halde, oruç borcu baki kalmış, sonradan kazası istenmiştir. Âişe validemiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

  "Bize hayız ve nifas hâlleri geldiğinde, Hz. Resûlüllah (asm) tutmadığımız oruçlarımızı kazâ etmemizi emir buyururlardı. Kılmadığımız namazların ise kaza edilmesini emretmezlerdi." (bk. Neylü'l-Evtar, 1, 279-280; Sübülü's-Selam, 1, 105)

+ Yorum Gönder