+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Orucun kazasini tutarken orucu bozmak 1 gunluk kazayi 2 gunemi cikarir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Orucun kazasini tutarken orucu bozmak 1 gunluk kazayi 2 gunemi cikarir?

  Reklam
  Sual: Ben ramazanda tutamadigim orucun kazasini yaparken yedim ve orucum bozuldu.bu kefaret gerektirmiyo.ama sunu ogrenmek istiyorum bu orucu yeniden tutacagim tabi ama bozdugum gunude tutacakmiyim.yani 1 gun oruc borcu 2 yemi cikiyo kazasini bozarsam.simdiden tesekkurler... ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: orucun kazasini tutarken orucu bozmak 1 gunluk kazayi 2 gunemi cikarir?


  Reklam  Cevap: Soru
  Ramazan ayında özürlü olupta tutamadığımız orucun kazasını yaparken elimizde olmayan nedenlerden ötürü orucun bozulması halinde hem kaza orucunun hemde o günün kazası olarak toplam iki gün mü oruç tutulması gerekiyor yoksa sadece tutamadığımız kaza orucu olarak bir gün oruç tutulması yeterlimidir. Cevabınızı hangi kaynağa göre verdiğinizi belirtirseniz sevinirim.

  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Ramazandan kalan kaza orucunu tutarken bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

  Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz, zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozsak bile sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.

  İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse bir gün kaza orucu tutması gerekir.

  Mehmed Paksu, İslam İlmihali
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  kaza orucunu bozana sadece kaza var kefaret yok

+ Yorum Gönder