+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Diyabet hastası olup sürekli insülin kullanan kişiler tutamadıkları oruç için fidye ödeyecekler mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Diyabet hastası olup sürekli insülin kullanan kişiler tutamadıkları oruç için fidye ödeyecekler mi?

  Reklam

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Diyabet hastası olup sürekli insülin kullanan kişiler tutamadıkları oruç için fidye ödeyecekle


  Reklam  Cevap: Oruç tutamayacak kadar hasta olan bir müslüman tutamadığı her güne karşılık bir fidye verir. Bu, oruç yerine geçerli bir bedeldir.

  İbâdetlerden oruç hakkındaki fidye, ayetle sabittir:

  "O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (el-Bakara, 2/184).

  Sorularla İslamiyet

 3. Sosyal Doku
  Devamlı Üye
  O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (el-Bakara, 2/184).

+ Yorum Gönder