+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Bilerek oruç bozmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bilerek oruç bozmak

  Reklam





 2. Sedanur
  Sedanur

  --->: bilerek oruç bozmak


  Reklam



  Cevap: eğerli Kardeşimiz;

  Ramazandan kalan kaza orucunu tutarken bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

  Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz, zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozsak bile sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.

  İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse bir gün kaza orucu tutması gerekir.

  Mehmed Paksu, İslam İlmihali

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  bilerek kazqa orucunu bozmak günahtır bir daha tutmak gerekir.

 4. Misafir
  hayırlı günler 30 yaşındayım 9 yaşımdan beri orucumu tutuyorum ama ilkkez orucumu bozdum bir kaç gündür devam eden bulantılar baş agrım vardı sabah agzımda kötü bir tatla uyandım anlatamam nasıl bir tat oldugunu agzımı defalrca yıkadım çalkaldım geçmedim 2 2.5 saat hem baş agrısı hem karın agrısı çektim saat 2 ye kadar devam etti bir anlık gafletle su içtim ve orucumu bozdum bir yerde okudum Peygamberimiz bilerek orucunu bozan bir ömür orucla geçirsede o açıgı kapatamaz buyurmuş tövbe ediyorum sürekli ama agrılarımda devam ediyor benim durum ne oalcak şimdi saglıgım iyi degil bu sene 61 gün nasıl tutacagım bilmiyorum ev hanımı oldugum için gelirim de yok ki 60 fakiri doyurayım çok pişmanım nasıl tövbe etmeliyim 61 orucu tuttugumu öğreneler eminim ki lafımı edecek ne yapabilrm

 5. arifselim
  Yönetici
  Hayırlı günler kardeşim. Eğer ki oruçluyken dayanamayacak bir duruma geldikten sonra içmişsen sana sadece kaza gerekir kefaret gerekmez. Ancak geçerli bir neden yokken orucu bozmak kefareti de gerektirir.

+ Yorum Gönder
bilerek oruç bozmak