+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Keffaret orucu tutarken ezan okundu diye yemek yemek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Keffaret orucu tutarken ezan okundu diye yemek yemek

  Reklam
  Sual: Keffaret orucu tutarken 31. gününde ezan okunmadığı halde okundu zannederek orucu açmak ve yeyip-içmek,orucu bozup keffaretin yeniden başlamasını gerekli kılar mı? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Keffaret orucu tutarken ezan okundu diye yemek yemek


  Reklam  Cevap: Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir?


  * Üzerinde keffaret borcu olan bir adam, bu 2 aylık orucu, hiç ara vermeden peşpeşe tutmak zorundadır. Binaenaleyh, araya, Ramazan ayı veya kendisinde oruç tutmanın haram olduğu günlerin girmemesi lâzımdır. Aksi takdirde keffaret orucunu tutmaya yeniden başlamak gerekir.
  * Yolculuk, Ramazan orucunun edâsını te`hire sebeb olmakla beraber; keffaret orucu tutmakta olan kimse, yolculukta da bu orucu devam ettirmek zorundadır.
  * Hayız, nifas hâline giren kadının keffareti bozulmaz. Bu günleri geçirdikten sonra, keffaret orucunu kaldığı yerden tutmaya devam eder.
  * Keffaret; orucu tutmamanın değil, tutulan orucu kasden bozmanın cezasıdır. Bu bakımdan, Ramazan-ı şerîf`te oruç tutmaya hiç niyet etmiyen bir kimse, tutmadığı bu oruçları sonradan sadece kazâ eder. Kendisine ayrıca keffaret gerekmez.

+ Yorum Gönder