+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ben oruç tutarken burnum akıyor ve burnumu çektiğimde öyle bir oluyor ki sanki boğazımdan geçiyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ben oruç tutarken burnum akıyor ve burnumu çektiğimde öyle bir oluyor ki sanki boğazımdan geçiyor

  Reklam
  Sual: Biraz çekinerek soruyum lütfen yanlış anlamayın:Ben oruç tutarken burnum akıyor ve burnumu çektiğimde öyle bir oluyor ki sanki boğazımdan geçiyor gibi hissediyorum , afedersiniz sümüğün de bildiğiniz gibi bir tadı var ve ben o tadı hissediyorum.Orucuma zarar verir mi bu durum acaba?
  Umarım çok terbiyesizlik etmemişimdir ama bu konu beni çok huzursuz ediyor
  Cevabınızı bekliyorum , şimdiden Allah (c.c.) razı olsun.. ? 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: :Ben oruç tutarken burnum akıyor ve burnumu çektiğimde öyle bir oluyor ki sanki boğazımdan geç


  Reklam  Cevap: Tırnak, saç, sakal kesmek. Vücut temizliği yapmak, saç boyamak, oje sürmek, göze sürme çekmek, yüze makyaj yapmak, çiçek, esans, misk koklamak, öpmek, gülmek, şakalaşmak, bağırmak, ağlamak, biriktirilmemiş tükürüğü yutmak, diş fırçalamak, göze ilaç damlatmak, lens takmak, takma dişleri ağza yerleştirmek, diş eti kanamasının tadını ağızda hissetmek, öksürükle ağza gelen balgamı yutmak, geğirtiyle boğaza gelen mide suyunun geri yutulması, burundaki sümüğü genizden çekip yutmak, sahurdan dişler arasında kalmış nohuttan küçük gıda artığını yutmak, eşini uğurlarken sarılmak, öpmek, çocuklara sarılıp öpmek, onlarla oynamak, dedikodu yapmak-yalan söylemek (fakat günah işlenmiş olur), serinlemek için eli, yüzü yıkamak veya duş almak, bakarken veya düşünürken boşalma yaşamak orucu bozmaz.


 3. Misafir
  diş eti kanamasının tadını ağızda hissetmek, öksürükle ağza gelen balgamı yutmak, geğirtiyle boğaza gelen mide suyunun geri yutulması, burundaki sümüğü genizden çekip yutmak,  bunlar benim için önemli bilgilerdi , Allah (c.c.) sizden razı ve memnun olsun ama kaynak belirtmemişsiniz , kaynağınız nedir acaba?

 4. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  Abdullatif abi kardeş kaynak istemiş..

 5. Abdullatif
  seyyah
  Amin cümlemizden inşAllah.

  O alıntının sahibi Dr. Jale Şimşek
  (20 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hemen her bölümünde çalışmış nadir bayanlardan biri. İki yıldır Fatih Müftülüğü'nün fetva hattında görev yapmakta)

  Ayrıca;
  Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır: Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz. Çünkü adet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir. Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyurulur bir halde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulunca oruç bozulur. Çıkarılan diş için de bu haller geçerlidir.
  Ömer Nasuhi BİLMEN

  - Ağız­da­ki tük­rü­ğü ve­ya bu­run­da­ki sü­mü­ğü çe­kip yut­mak oru­cu boz­maz. An­cak sü­mü­ğü dı­şa­rı at­mak te­miz­lik ba­kı­mın­dan da­ha iyi­dir.
  H.Döndüren-İSLAM İLMİHALİ

  ______________________________________

  Ağızdan Çıkan Maddeleri Yutmak:  Ağız Suyunu Yutmak;


  Bir hastalık dolayısıyla ağızdan çıkıp, yine ağıza giren suyla oruç bozulmaz.

  Tükürüğünü Emmek:


  Konuşmadan veya başka sebeplerden dolayı tükürükleıslanmış dudakları emmek, -zaruret dolayısıyla- orucu bozmaz.

  Dişten Kan Akması:


  Dişler arasından veya çıkarılan dişten çıkan kanın orucu bo­zup bozmaması birkaç şekilde olur:
  a) Az olup, içeriye gitmeyen kan -kaçınılması mümkün ol­madığından- orucu bozmaz.
  b) Çok olmakla birlikte, tükürükten az olan ve tadı bulunma­yan kan da orucu bozmaz.
  c) Tükürükten fazla veya ona denk kan, içeriye giderse oruç bozulur.

  Balgam Yutmak:


  a) Ebu Hanife, eş-Şeybanî ve Maliki Mezhebine göre, balgam yutmak orucu bozmaz.
  b) Şafiî Mezhebine göre, balgamı dışarı çıkarıp atmak orucu bozmaz. Fakat, balgam ağızda bir müddet durduktan ve yerleştikten sonra yutulursa oruç bozulur.
  c) Hanbelî Mezhebine göre, ağıza gelen balgamı yutmak orucu bozar ve kaza gerekir.  Dişler Arasındaki Yemek Artıklarını Yutmak


  a) Hanefî ve Malikî Mezheplerine göre, dişler arasında kalan artıklar, az olunca orucu bozmaz, fakat çok olunca bozar. Azlık ve çokluğun ölçüsü nohut tanesine -Malikî Mezhebine göre örfe- göre bilinir: Nohut tanesinden küçük olan artıklar, orucu bozmaz; fakat nohut tanesi kadar olanlar orucu bozar.
  b) Şafiî Mezhebine göre, dişlerden çıkarıp atmak mümkün olduğu halde yemek artıklarını -az veya çok- yutmak orucu bozar ve kazayı gerektirir.
  c) Hanefî hukukçu Züfer’e göre, dişler arasındaki az veya çok bütün artıkların yutulması orucu bozar.

  Mukayeseli İbadetler İlhimali- Vecdi Akyüz

 6. Ramadan
  Devamlı Üye
  sümük dışarı çıkmışsa oruçluyken geri çekmeyin.

 7. Misafir
  "Ramadan" zaten burnundan dışarı çıkan sümüğü eliyle alıp geri burnuna sokup içine çekecek hali yok ya

 8. Misafir
  Çok teşekkür ederim bende bu sorunun cevabını arıyordum Allah sizden razı olsun... Çok rahatladım.

 9. Misafir
  Ya aslında ben de sorayım sümük yutunca oruç bozulmuyor ise kan pıhtısı olan sümük bozar mı peki?

 10. Misafir
  Burnum kanadı ve elimden geldiğince yutmamaya çalıştım.Ne kadar uğraşsakda balgam geliyor.Diğer sitelerdende araştırdım balgam yutmak orucu bozmuyor.Fakat burnumuzda yine kan oluyor.Otomatikman kanlı balgam oluyor.Afedersiniz ama kanlı balgam yutmak orucu bozuyor mu?Mezhebim Hanefi cevaplarınızı bekliyorum...

 11. Misafir
  Sumuğu burnunda çıkarıp aza alırsan ama farkında olmadan,oruç bozulur mu

 12. Misafir
  Kardeşim bozulmaş diyo adam kaynakta vermiş ama diğer bi arkadaşta dışarı çıkmış sa çekme diyo demek dışarı çıkmış kanlı olduğunu görmüşün

+ Yorum Gönder
sümük yutmak orucu bozar mı,  balgam orucu bozarmi,  balgam yutmak orucu bozar mı,  oruçluyken balgam yutmak orucu bozar mı,  balgam yut,  Sümük yutmak orucu bozarmı,  burnumuzu cektigimiz zaman oruc bozulurmu