+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Yanlış abdest alarak kılınan namazları tekrar kılmak gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yanlış abdest alarak kılınan namazları tekrar kılmak gerekir mi?

  Reklam
  Sual: Ben yıllardır yanlış abdest alarak namaz kılıyormuşum yani serçe parmağımla kulağımın içini mesh ediyormuşum aslında işaret parmağıyla oluyormuş birde boynumuda bütün parmaklarımla yapıyormuşum şimdi ben kıldığım namazları tekrar kaza mı yapmam gerekiyor ( ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Yanlış abdest alarak kılınan namazları tekrar kılmak gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Selamun aleykum. Bu bahsettiğin durum abdestin sıhhatine engel bir durum değildir. Yani aldığın bütün abdestler geçerlidir. Ancak bundan sonra bu şekilde abdest alman yeterlidir.

  Abdullah b. Amr demiştir ki: Bir adam Rasulullah’a gelip:
  “Ya Rasulallah, abdest nasıl alınır?” diye sordu.
  Rasulullah da bir kap su isteyerek, ellerini üç kere, yüzünü üç kere, kollarını üç kere yıkadı. Başına mesh etti. Şehadet parmaklarını kulaklarına sokarak uçlarıyla içini, baş parmaklarıyla dışlarını meshetti. Daha sonra ayaklarını üçer kere yıkadı.
  Akabinde de şöyle buyurdu: “İşte abdest böyle alınır. Kim buna bir şey ekler veya eksiltirse kendisine kötülük etmiş ve zulmetmiş olur.” Veya “zulmetmiş ve kötülük etmiş olur.”
  (Ebu Davud, (135); Nesai, (1/88); İbn Mâce,(422); İbni Huzeyme, (174); Beyhaki, (1/79); Tahavi, (1/33)

+ Yorum Gönder