+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Cuma Neden Mübarektir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cuma Neden Mübarektir

  Reklam

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Cuma Neden Mübarektir


  Reklam  Cevap: Cuma Günü Neden Mübarektir?

  Cuma Gününün Anlamı, Bereketi ve Önemi hakkında yazı

  Cuma; cem olmak, toplanmak mânialarına gelir. Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar. Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

  Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı, efendisi de denir. Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kutsi hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

  Her hafta Müslümanların böyle bir araya gelmesi aralarındaki dostluğu artırır, birlik ve beraberliği güçlendirir.
  Cuma, önemli olayların meydana geldiği çok hayırlı ve faziletli bir gündür. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

  ''Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür. Adem (A.S.) o gün yaratılmış, o gün cennete konulmuş ve o gün cennetten çıkarılmıştır.'' (58)

  ''Cuma gününde bir saat vardır ki, hangi mü'min o saatte Allah'tan bir dilekte bulunursa Allah onun dileğini kabul eder.'' (59)

  Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslümanın alışverişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz Cumaya gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alışveriş yapmak mekruhtur. Halbuki alışverişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alış-veriş yapılması mekruhtur. (Dürer)

  Bugünün kutsallığı hakkında Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun Alışverişi bırakın Bilseniz bu sizin için daha iyidir Namaz bitince yeryüzüne dağılın Allah’ın lütfundan rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz ”(Cuma 9-10)


+ Yorum Gönder