Konusunu Oylayın.: Tasavvuf nedir sözlük anlamı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Tasavvuf nedir sözlük anlamı
 1. 25.Mayıs.2013, 01:18
  1
  Misafir

  Tasavvuf nedir sözlük anlamı


  Tasavvuf nedir sözlük anlamı Mumsema Tasavvuf nedir Tasavvuf sözlük anlamı ne demektedir Tasavvuf hakkında bir yazı yazar mısınız ?


 2. 25.Mayıs.2013, 01:18
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Tasavvuf nedir Tasavvuf sözlük anlamı ne demektedir Tasavvuf hakkında bir yazı yazar mısınız ?

 3. 25.Mayıs.2013, 12:38
  2
  Hanzala
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ocak.2012
  Üye No: 93817
  Mesaj Sayısı: 374
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Tasavvuf nedir sözlük anlamı
  Tasavvuf, İslam inanışına göre, ruhu kötü huylardan temizleyip (safa), hakiki bilgiye (yakın) ulaşma yoludur. Sufizm olarak da adlandırılır.

  Kavramları netleştirmek için mistisizm ile tasavvuf arasında herhangi bir ilişki olmadığını hatırlatmak gerekir. Mistisizm Hristiyanlığa mahsustur. Mistisizmin hedefi sevgidir. Tasavvufun hedefi ise akıl ile kavranamayan Allah'ın varlığını kavramak yani müşahade ve yakındır. Mistik kişi dünyada edilgendir ve kendisine verilenle yetinir. Tasavvufçu ise bir amaca yönelik olarak bir şeyh önderliğinde sürekli ilerleme amacını taşır. O nedenle mistisizmde şeyhler yoktur. 4. 25.Mayıs.2013, 12:38
  2
  Devamlı Üye  Tasavvuf, İslam inanışına göre, ruhu kötü huylardan temizleyip (safa), hakiki bilgiye (yakın) ulaşma yoludur. Sufizm olarak da adlandırılır.

  Kavramları netleştirmek için mistisizm ile tasavvuf arasında herhangi bir ilişki olmadığını hatırlatmak gerekir. Mistisizm Hristiyanlığa mahsustur. Mistisizmin hedefi sevgidir. Tasavvufun hedefi ise akıl ile kavranamayan Allah'ın varlığını kavramak yani müşahade ve yakındır. Mistik kişi dünyada edilgendir ve kendisine verilenle yetinir. Tasavvufçu ise bir amaca yönelik olarak bir şeyh önderliğinde sürekli ilerleme amacını taşır. O nedenle mistisizmde şeyhler yoktur.

+ Yorum Gönder