+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Senfonik müzik nedir sözlük anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Senfonik müzik nedir sözlük anlamı

  Reklam
  Sual: Senfonik müzik nedir Senfonik müzik sözlük anlamı nedir Senfonik müzik terimini kısaca ele alır mısınız ? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Senfonik müzik nedir sözlük anlamı


  Reklam  Cevap: senfoni; orkestra için bestelenmiş, birkaç bölümden oluşan uzunmüzikeseri.

 3. Misafir
  milli değer ve evrensel değerlerin hayatla ilişkisi nedir

 4. Misafir
  Senfonik müzik ne demektir?

  Senfoni orkestra için bestelenmiş uzun müzik parçasıdır. Senfoni sözcüğü Yunanca'da "bir arada uyumlu sesler çıkarmak" anlamına gelen symphonia sözcüğünden türetilmiş dilimize Fransızca symphonie sözcüğünden geçmiştir. Sinfonia sözcüğü ilk kez İtalya' da çalgı için bestelenmiş parçaları tanımlamakta kullanıldı; 17. yüzyıl başlarında kantat oratoryo ve operalarda orkestra tarafından çalınan giriş parçasının adı oldu.

  Klasik senfoninin temellerini hazırlayan kişiler ise Jacopo Peri Claudio Monteverdi ve Fransız asıllı İtalyan besteci olan Jean-Baptiste Lully'dir. Bu kişiler kusursuz güzellikte olan uvertür ve ara müziği parçalarında bu temeli atmışlardır. Bu kişilerin parçaları daha sonra orkestradan bağımsız olarak konser parçaları olarak söylenmeye de başlamıştır.

  18. yüzyıla gelindiği zaman ise Senfoni'nin ilk örnekleri verilmiştir. İlk örnekleri Antonio Vivaldi konçertoları vermiştir. Aynı yüzyıl içerisinde Almanya'da Mannheim'de Johann Stamitz ve onun etrafında ki besteciler üç bölümlü senfoniye üç zamanlı dans müziği olan Menuet'i de eklemişlerdir. Bunun yanında Crescendo ve Decrescendo gibi öğelerde yararlanarak Senfoni'yi klasik anlayış ile birleştirmişlerdir. Senfoni'nin klasik biçime ulaşması ise Viyana klasikleri olarak anılan Joseph Haydn Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven sayesinde olmuştur.

+ Yorum Gönder