Konusunu Oylayın.: Hıdırellez nedir sözlük anlamı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Hıdırellez nedir sözlük anlamı
 1. 21.Mayıs.2013, 18:05
  1
  Misafir

  Hıdırellez nedir sözlük anlamı


  Hıdırellez nedir sözlük anlamı Mumsema Hıdırellez nedir Hıdırellez sözlük anlamı ne demektir Hıdırellez terimini kısaca açıklar mısınız ?


 2. 21.Mayıs.2013, 18:05
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Hıdırellez nedir Hıdırellez sözlük anlamı ne demektir Hıdırellez terimini kısaca açıklar mısınız ?

 3. 28.Mayıs.2013, 02:08
  2
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,121
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Hıdırellez nedir sözlük anlamı
  Hıdırellez sözlük anlamı nedir?


  Hızır ve Ilyas (a.s)`ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan milâdi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan`a rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve Ilyas (a.s)`ın buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)`ın Allah`ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. Işte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve Ilyas (a.s) ın geleneğini sürdürmek amacıyla özel anda ve dua günleri tertib eder olmuşlar. 4. 28.Mayıs.2013, 02:08
  2
  Administrator  Hıdırellez sözlük anlamı nedir?


  Hızır ve Ilyas (a.s)`ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan milâdi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan`a rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve Ilyas (a.s)`ın buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)`ın Allah`ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. Işte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve Ilyas (a.s) ın geleneğini sürdürmek amacıyla özel anda ve dua günleri tertib eder olmuşlar.

+ Yorum Gönder