Konusunu Oylayın.: Demokrasi nedir sözlük anlamı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Demokrasi nedir sözlük anlamı
 1. 20.Mayıs.2013, 15:39
  1
  Misafir

  Demokrasi nedir sözlük anlamı


  Demokrasi nedir sözlük anlamı Mumsema Demokrasi nedir Demokrasi sözlük anlamı ne demektir Demokrasi hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?


 2. 20.Mayıs.2013, 15:39
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Demokrasi nedir Demokrasi sözlük anlamı ne demektir Demokrasi hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?

 3. 23.Mayıs.2013, 16:29
  2
  HİZMETKAR
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 01.Mayıs.2011
  Üye No: 86992
  Mesaj Sayısı: 368
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4
  Bulunduğu yer: Dertlerin Babası

  Cevap: Demokrasi nedir sözlük anlamı
  demokrasi; halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki, demokratlık.

  demokrasi; yun. (demos: halk; kratia: İdare, iktidar) halk iktidarına dayanan hükümet şekli. devlet iktidarını elinde bulunduranların, halkın çoğunluğunun iradesiyle seçildiği hükümet şeklidir. tatbikatı üç şekildir:1- vasıtasız hükümet şekli: halk, devlet iktidar ve hâkimiyetini vasıtasız olarak kullanır. kanunları kendisi yapar, suçluları kendisi muhakeme eder, idareyi kendisi yürütür. bu usül ancak küçük cemiyetlerde tatbik imkânına sahiptir. 2- yarı vasıtasız hükümet şekli: halk re'yi ile temsilciler meclisi seçilir. meclisin çıkardığı kanunların tatbik edilebilmesi için halkın re'yine baş vurulması (referandum) şarttır.3- temsil hükümet şekli: cumhuriyet. halk seçim yolu ile hakimiyet ve iktidarı, belli bir zaman için seçtiği temsilciler meclisine devreder. İktidarı halk adına meclisler kullanır.demokrasinin temsil şekli olan cumhuriyetin de üç ayrı tatbik şekli vardır. 1- meclis hükümeti sistemi: hükümet, meclis iradesiyle teşekkül eder. eğer hükümet meclisin itimadını kaybederse meclis tarafından düşürülür. 2- parlementer hükümet sistemi: hükümetle, meclis, belli ölçüler içinde birbirine karşı müstakildir. 3- başkanlık hükümeti sistemi: hükümet başkanını halk seçer. başkan, hükümet üyelerini kendisi tâyin eder ve kendisi azleder.demokrasi, hukuk devletine ve millet ekseriyetinin hakimiyetine dayalı olup kişi veya azınlık hâkimiyetini reddeder.demokrasinin temellerine aykırı olmayan herhangi bir inanış ve fikir sahibi olanlar, kendi inanış ve fikrini halka kabul ettirmek için zor kullanmak veya idareyi ele geçirmek için zorlama ve isyana teşebbüs veya açıkça teşvik etmemek şartıyla her türlü inanış ve fikri; neşir, tebliğ ve telkin etmek serbestliğini kabul eden devlet şeklidir. 4. 23.Mayıs.2013, 16:29
  2
  Devamlı Üye  demokrasi; halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki, demokratlık.

  demokrasi; yun. (demos: halk; kratia: İdare, iktidar) halk iktidarına dayanan hükümet şekli. devlet iktidarını elinde bulunduranların, halkın çoğunluğunun iradesiyle seçildiği hükümet şeklidir. tatbikatı üç şekildir:1- vasıtasız hükümet şekli: halk, devlet iktidar ve hâkimiyetini vasıtasız olarak kullanır. kanunları kendisi yapar, suçluları kendisi muhakeme eder, idareyi kendisi yürütür. bu usül ancak küçük cemiyetlerde tatbik imkânına sahiptir. 2- yarı vasıtasız hükümet şekli: halk re'yi ile temsilciler meclisi seçilir. meclisin çıkardığı kanunların tatbik edilebilmesi için halkın re'yine baş vurulması (referandum) şarttır.3- temsil hükümet şekli: cumhuriyet. halk seçim yolu ile hakimiyet ve iktidarı, belli bir zaman için seçtiği temsilciler meclisine devreder. İktidarı halk adına meclisler kullanır.demokrasinin temsil şekli olan cumhuriyetin de üç ayrı tatbik şekli vardır. 1- meclis hükümeti sistemi: hükümet, meclis iradesiyle teşekkül eder. eğer hükümet meclisin itimadını kaybederse meclis tarafından düşürülür. 2- parlementer hükümet sistemi: hükümetle, meclis, belli ölçüler içinde birbirine karşı müstakildir. 3- başkanlık hükümeti sistemi: hükümet başkanını halk seçer. başkan, hükümet üyelerini kendisi tâyin eder ve kendisi azleder.demokrasi, hukuk devletine ve millet ekseriyetinin hakimiyetine dayalı olup kişi veya azınlık hâkimiyetini reddeder.demokrasinin temellerine aykırı olmayan herhangi bir inanış ve fikir sahibi olanlar, kendi inanış ve fikrini halka kabul ettirmek için zor kullanmak veya idareyi ele geçirmek için zorlama ve isyana teşebbüs veya açıkça teşvik etmemek şartıyla her türlü inanış ve fikri; neşir, tebliğ ve telkin etmek serbestliğini kabul eden devlet şeklidir.

+ Yorum Gönder