Konusunu Oylayın.: Ruh Kelime Anlamı Nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Ruh Kelime Anlamı Nedir?
 1. 20.Mayıs.2013, 00:54
  1
  Misafir

  Ruh Kelime Anlamı Nedir?


  Ruh Kelime Anlamı Nedir? Mumsema Ruh Kelime Anlamı Nedir? Ruh sözcüğünün manası hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?


 2. 20.Mayıs.2013, 00:54
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ruh Kelime Anlamı Nedir? Ruh sözcüğünün manası hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?


  Benzer Konular

  - Kur'an'ın Kelime Anlamı Nedir?

  - Kuranı Kerimde en çok geçen kelime nedir ve anlamı nedir ?

  - Pervane nin kelime anlamı nedir?

  - Süre Kelime Anlamı Nedir?

  - Azrail in kelime anlamı nedir

 3. 20.Mayıs.2013, 10:19
  2
  Muhammed
  الله اكبر

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Haziran.2010
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 7,671
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 27
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Ruh Kelime Anlamı Nedir?
  Sözlükte "can, nefs, hayatın kendisine bağlı olduğu varlık, maddenin zıddı" anlamlarna gelen ruh, Kur'ân'da yirmi dört yerde geçmi ve şu anlamlarda kullanılmıştır: Rahmet, melek, Cibril, vahiy ve Kur'ân, ilham, Hz. İsâ ve ruh. Ruhun çeşitli tanımları yapılmıştır. Kur'ân'da, "Sana ruhtan soruyorlar. De ki; Ruh, Rabbimin emrindedir. Size ilimden pek az bir şey verilmiştir" buyurulmaktadır (İsrâ, 17/85). Buna göre ruhun mahiyetini bilmemiz mümkün deildir, mahiyetini sadece Allah bilir. Biz ancak onun varlığını yaptığı işlerden ve hareketlerinden anlayabiliriz. İnsan, beden ve ruhtan müteşekkil bir varlıktır. İnsan öldükten sonra ruh yaşamaya devam eder. İlâhî hitâba muhatap olan, sorumluluk yüklenen ve mükellef olan ruhtur. İnsan ruhu dünyaya gelmeden önce ruhlar âleminde idi. Bu âleme geldikten sonra ise asli vatanı olan o âleme kavuşmanın hasret ve iştiyâkı ile yaşar. (M.C.)

  Diyanet ilmihal


 4. 20.Mayıs.2013, 10:19
  2
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  الله اكبر  Sözlükte "can, nefs, hayatın kendisine bağlı olduğu varlık, maddenin zıddı" anlamlarna gelen ruh, Kur'ân'da yirmi dört yerde geçmi ve şu anlamlarda kullanılmıştır: Rahmet, melek, Cibril, vahiy ve Kur'ân, ilham, Hz. İsâ ve ruh. Ruhun çeşitli tanımları yapılmıştır. Kur'ân'da, "Sana ruhtan soruyorlar. De ki; Ruh, Rabbimin emrindedir. Size ilimden pek az bir şey verilmiştir" buyurulmaktadır (İsrâ, 17/85). Buna göre ruhun mahiyetini bilmemiz mümkün deildir, mahiyetini sadece Allah bilir. Biz ancak onun varlığını yaptığı işlerden ve hareketlerinden anlayabiliriz. İnsan, beden ve ruhtan müteşekkil bir varlıktır. İnsan öldükten sonra ruh yaşamaya devam eder. İlâhî hitâba muhatap olan, sorumluluk yüklenen ve mükellef olan ruhtur. İnsan ruhu dünyaya gelmeden önce ruhlar âleminde idi. Bu âleme geldikten sonra ise asli vatanı olan o âleme kavuşmanın hasret ve iştiyâkı ile yaşar. (M.C.)

  Diyanet ilmihal

+ Yorum Gönder