+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden 70 bin kelime tevhid nasıl çekilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  70 bin kelime tevhid nasıl çekilir?

  Reklam

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: 70 bin kelime tevhid nasıl çekilir?


  Reklam  Cevap: “La ilahe illallah, Muhammedün resulullah” cümesine Kelime-i tevhid denir. Kısaca manası, “Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed aleyhissalatü vesselam da Onun Resulüdür” demektir.

  La ilah illallah, ifadesinin çok söylenmesiyle ilgili rivayetler olmakla beraber, bizzat 70 bin sayısı ile ilgili bir rivayet bulamadık.

  "La ilahe illallah diyen bela ve sıkıntılardan kurtulur." (et-Terğib vet-Terhib, Münziri, 2/414. Bezzar, Taberani’den.)

  "La ilahe illallahı çok söyleyerek imanınızı tazeleyin!" (Müsned, 2/359; Hâkim, el-Müstedrek, 4/256; el-Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, 1/52)

  “Zikrin en faziletlisi lâ ilâhe illallah’tır.” (Tirmizî, Daavât 9; İbni Mâce, Edeb 55)

  Bu ve benzeri rivayetlerden dolayı kelime-i tevhidi söylemenin büyük sevabı olduğu anlaşılıyor. Her ibadetin sevabı hem okuyana hem de o ibadetin sevabı bağışlanan kimseye verilir.

  Bu açıdan ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere tevhid çekilmektedir. Ne kadar çok çekilirse o kadar sevabı vardır. Bununla beraber bu cümlenin anlamını açıklayan eserleri de okumak ve buna uygun bir hayat yaşamak gerekir. Bunu hem ruh, kalp, akıl gibi manevi duygularımızla, hem de dil, hal, beden ve hayatımızla ne kadar çok tekrar edersek, o kadar sevabı olacaktır.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
kelime i tevhid nasıl çekilir,  70 bin kelime i tevhid nasıl çekilir,  tevhid nasıl çekilir,  tevhit nasıl çekilir,  70 bin tevhid nasıl çekilir,  70000 kelime i tevhid nasıl çekilir,  kelime tevhit nasıl çekilir