+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Abdest Sözlük Anlamları nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdest Sözlük Anlamları nedir?

  Reklam
  Sual: Abdest Sözlük Anlamları nedir? Abdest kelimesi hakkında kısaca bilgiler yazar mısınız ? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Abdest Sözlük Anlamları nedir?


  Reklam  Cevap: Abdest; müslümanların, bazı ibadetleri yapabilmek için belli bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

  Abdest Nedir?
  Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınmaAbdest denir. Dirseklerile beraber ellerin, yüzün, topuklarıyla beraber ayakların temiz Su ile yıkanması ve başın mesh edilmesidir.

  Abdest, belli organları usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yapılan bir temizliktir. Abdest her şeyden önce her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak, yani maddî ve manevî bütün pislik ve mikroplardan uzak kalmak için İslam'ın emrettiği önemli bir ibadettir. Mikrobun en kolay ürediği yer ağızdır. Ağızdan başlayarak el, yüz ve ayakların Günde beş defa temizlenmesi İslam'ın temizliğe verdiği önemi gösterir.

  Böylelikle İslam yüzyıllar önce temizliğin üzerinde durup insanoğlunu maddî-manevî her türlü pislik ve mikroptan korumayı hedeflemiştir. Bunun yanında abdest alan bir insan, kendini manen temiz ve rahat hisseder ve bu güzel his ve temiz duyguyla Allah'a ibadete durur. Bu da ruhun temizliğini sağlamaktadır. İnsanın yaratılış gayesi olan Allah'a kulluk böyle bir temizleme ameliyesi ile başlayınca insanoğluna vereceği zevk ve rahatlığın değeri sonsuzdur.

  İnsan abdestle bedenen ve manen temizlendikten sonra Allah'ın huzuruna çıkar. Böyle bir temizlenme ile günlük bütün yorgunlukları ve yükleri geride bırakır.

+ Yorum Gönder