+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Alak anlamı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Alak anlamı nedir?

  Reklam





 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Alak anlamı nedir?


  Reklam



  Cevap: Alak ne demek, Alak nedir, Alakin anlami

  Türkçemizde oldukça çok kullanilmiyan ancak bazen duydugumuz bu alak kelimesini söyle bir inceliyelim. Alak kelimesi bizlere çok seyi çagristirmaktadir. Alak kelimesinin kökenine baktigimizda arapça bir kelime oldugunu görürüz.

  Alak ne demek?

  Kan pihtisi, pıfıtılanmış kan parçası, sülük, zahmet, meşakkat gidermek.
  Insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder.
  “Alak” sözcüğü; “asılı olmak, birleşmek, bitişmek, cezp etmek, gönülden sevgi ve aşk” anlamlarına gelmektedir. İnsanın yaratılışındaki “alak” evresi, “nutfe” evresinden sonradır.
  Açiklama: Sizlere verdigimiz bu Alak kelimesi manasinda oldukça degisik anlamlarda kullanilmaktadir. Ancak dilimizde en çok kullanilan Kuran-i Kerim’de geçen El-Alak Suresi olmustur.

  İslam inancina göre Kuran’ın ilk bildirilen ayetleri bu surenin ilk ayetleridir. ‘Oku! Yaradan Rabbi’nin adıyla oku‘ cümlesi bu surenin ilk ayetidir.

 3. Misafir
  Alak sözlükte kan pıhtısı demektir.

 4. Misafir
  Bence cok guzel

 5. imam
  Üye
  Alak kelimesinin anlamı nedir?


  Alak dini kavram olarak, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder.

 6. Misafir
  Embriyonun olusumu icin rahim icine giren ilk spermin rahim duvarina yapisiyor(asili kaliyor) ve yaratilacak olan bedenin ilk ilk evresi baslamis ouyor. Ve tibben de once kemiklerin olusmasinin belirlenmesi de
  "Bu yapiskan maddeyi bir cignem et gorumundeki cisme donusturduk, ve bu bir cignem et gorumundeki maddeyi kemiklere donusturduk ve kemiklere et giydirdik..." Mealindeki ayeti(mu'minun_14) daha nasil bir guzellikte destekleyebilir...

 7. Misafir
  Sperm bel ve karbuga arasından değil, testislerde gelir. Sperm rahime değil, rahimdeki yumurtalığa girer, ortada yapışma gibi durum yoktur, yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesi ile zigot oluşur yine ortada yapışma yoktur. Göbek kordonu bile embyrio sürecinin 5. haftasında oluşur. Embriyo sürecinde önce kemikler değil kaslar oluşur, gelişen kasların içinde kemikler oluşur.

+ Yorum Gönder
alak ne demek,  alak nedir,  alak ne demektir,  Alak kelimesinin anlamı,  alak anlami,  alak kelimesinin anlamı nedir,  alak nedemek