+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Mum Dibine ışık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mum Dibine ışık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir?

  Reklam

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Mum Dibine ışık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir?


  Reklam  Cevap: Mum Dibine ışık Vermez Atasözünün Anlamı Nedir?

  Mum (çıra) dibine ışık vermez
  Mum, çevresine ışık saçarken dibi karanlık kalır. Topluma, insanlığa ışık saçan, yaptıklarıyla toplumun kurtulmasını, yükselmesini sağlayan büyük insanlar da tıpkı mum gibidir.Çevresine yol gösterir, iyilik ederken yaptıklarından kendisi ve yakınları yararlanamaz.Başkaları için mutluluk kaynağı olurken kendisi de mum gibi erir, hatta ölümü bile hiçe sayar Hiçbir çıkar gözetmez.

  Uygarlık böyle mumların varlığıyla bugünkü düzeye ulaşmıştır. Ne yazık ki bu insanlara sağlıklarında çoğu zaman hak ettikleri değer verilmemiştir Onlara hak ettikleri değeri vermek, toplumlara düşen en büyük görevdir.

  ****************

  Konumu ve yapısı gereği etrafına ışık saçan mum, kendi dibini aydınlatamaz
  .Buna görede Mum Dibine Işık Vermez Atasözü Bir kimsenin, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz anlamında söylenir.

  ***********************

  Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz. / Kadri yüce, üstün ahlak ve nitelikleri olan kimsenin kıymetini yakın çevresi pek takdir etmez. Bir insan olarak bazı konularda onlar gibi davrandığı için “bizim gibi biri, oda yiyip içiyor, oturup kalkıyor” diye düşünürler. Dağın görkemini görmek için ona uzaktan bakmak gerekir.

 3. Misafir
  arkadaşlar bu atasözünü çok seviyorum

+ Yorum Gönder
mum dibine ışık vermez,  mum dibine ışık vermez anlamı,  mum dibine ışık vermez ne demek,  mum dibine ışık vermez anlamı vikisözlük,  mum dibine ışık vermez atasözünün anlamı,  mum dibine isik veremez,  mum dibine isik vermez ne demek