+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Berra isminin anlamı nedir İslami yönden bir sakıncası var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Berra isminin anlamı nedir İslami yönden bir sakıncası var mıdır ?

  Reklam
  Sual: berra ismini koymakla hata edermiyim çünkü islam adabına göre kibir olabilir isim koyulan insanda diye açıklama yapılmış.... ve esma_ül hüsnadan da burhan ismi koyulabilirmi sakıncası varmı .. bilmeden İSİM KONUSUNDA HATA YAPMAK İSTEMİYORUM...NİYETİM SIRF ALLAH RIZASI İÇİN ÇOCUĞUMA GÜZEL ANLAM TAŞIYAN BİR İSİM KOYMAK. ? 2. mslmn
  Hak din İslam'dır...

  Cevap: Berra isminin anlamı nedir İslami yönden bir sakıncası var mıdır ?


  Reklam  Cevap: Çocuğa Allah Teala’nın isimlerinden verilirken “Abd” yani “kul” ön eki kullanılır. Mesela; Abdullah, Abdurrahman, Abdulbaki, Abdulaziz, Abdussamed gibi. Bu isimlerdeki Rahman, Baki, Aziz ve Samed Allah’ın isimleridir. Bunlar, abd ekini aldığı zaman “Rahman olan Allah’ın kulu”, Azîz olan Allah’ın kulu” anlamlarına gelir.

  Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de çocuklara Abdullah ve Abdurrahman isimlerinin konulmasını tavsiye ederdi. Abdullah İbn Ömer radıyallahu anh’tan rivayet edildiğine göre Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur:

  “Allah’a en sevimli gelen isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır.” (Müslim, Âdâb, 2, (2132); Ebu Dâvud, Edeb 69; Tirmizî, Edeb 64)


 3. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz
  Berre, “çok hayırlı, çok iyi, çok cömert kimse” manalarına gelmektedir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu ismi hoş karşılamamış ve değiştirilmesini istemiştir.
  Konuyla ilgili hadisler şöyledir:
  Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor:
  ”Zeyneb binti Ebî Seleme’nin ismi Berre idi. “Nefsini tezkiye ediyor / temize çıkarıyor” denildi. Bunun üzerine Peygamber aleyhissalâtu vesselâm onu Zeynep diye isimlendirdi.” (Buhârî, Edeb, 108; Müslim, Edeb 17, (2141).
  İbn Abbâs radıyallahu anh anlatıyor:
  ”Cüveyriye Bintu’l-Hâris’in ismi Berre idi. Resulullah aleyhissalâtu vesselâm onun ismini Cüveyriye diye değiştirdi. Zira, Resulullah aleyhissalâtu vesselâm “Berre’nin yanından çıktı” denmesini sevmiyordu.” (Müslim, Edeb 16 (2140).
  Muhammed b. Amr b. Atâ’dan:
  ”Ben kı-zıma Berra ismini verdim. Müteakiben Zeyneb binti Ebî Seleme bana şunu söyledi: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm bu isimden nehiy bu-yurdu. Benim adım da Berra idi. Resulullah aleyhissalâtu vesselâm «Kendinizi temize çekmeyin! Allah sizin iyi olanlarınızı pek âlâ bilir.» dedi. (Oradakiler) :
  - Ona ne isim verelim? diye sordular. «Zeynep ismini verin.» buyurdu. (Müslim, Edeb 19, (2142).

 4. Misafir
  berre isminin anlamı
  berre isminin anlamı nedir

 5. Misafir
  Bazilari var dio ama bence yok cunku ânlami bereketli fln demek

+ Yorum Gönder
berra isminin anlamı,  berra anlamı,  berra isminin anlamı nedir,  berra isminin anlami,  berra ne demek ,  berra nın anlamı,  berra nın anlamı nedir