+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Ahirette İsimlerimizle çağrılacağız,isminin anlamı kötü olan kişilerin durumu ne olacak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahirette İsimlerimizle çağrılacağız,isminin anlamı kötü olan kişilerin durumu ne olacak?

  Reklam
  Sual: Selamın Aleyküm mümin kardeşlerim. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Geçenlerde biri bana ahirette isimlerimizle çağırılacağımızı ve doğal olarak isimlerimizin güzel olmasını anlamlı olmasını söyledi. Benim adım "Koray" ve anlamına baktığımda "Kızıl renk almış ay." anlamına geliyor. Düşünüp duruyorum ahirette acaba kötü mü olur ismim. Biri içimi rahatlatırsa çok sevinirim. Teşekkürler. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ahirette İsimlerimizle çağrılacağız,isminin anlamı kötü olan kişilerin durumu ne olacak?


  Reklam  Cevap: Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

  Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (1)

  Bu çağırma işlemini Allah'ın görevlendirdiği bir melek Allahın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.
  Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi.(2)

  Allahü Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

  1- Ebu Davud, Edeb 69
  2- Muvatta, İsti’zan 24
  Sadık Akkiraz, Ahmet Şahin

  ________________

  Not) Kardeşim isminizin küfrü icap edecek bir anlamı yok
  Tasavvufta tefekkür etmek açısında ay yıldız ve güneş
  Allah c.c varlığının ve yaratma kabiliyetinin
  en büyük delillerinden kabul ediliyor,
  Dolunay,hilal gibi..

 3. Misafir
  Arkadasimin adi sude anlamı pek hoş olmadiğı için değistirmek istiyor ama ahirette eski ismi ile mi yoksa değistirdiği yeni ismi ile mi anılacak merak ediyor . Doğrusu nedir ?

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Ahirette hangi isimle çağrılacağız

  ahirette eski ismi ile mi yoksa değistirdiği yeni ismi ile mi anılacak merak ediyor
  Adını değiştiren kişi, Ahirette yeni ismiyle çağrılacak

 5. Misafir
  Benim adım İremsu ne tür bir muamele görücem yada anlamı nedir ? İyi midir ?

 6. arifselim
  Yönetici
  İrem isminin verilmesi tavsiye edilmemiştir. Bunun nedeni tarihte yaşanan bir olaydan kaynaklanmaktadır.

  - İrem isminin anlamı: Bahçeler, cennet bahçelerine nispeten bahçe anlamındadır.

  - Tarihte kendisini ilah olarak iddia eden şeddad isminde birinin yaptırdığı bahçelere verilen ismin adı İrem'di. Daha sonra bu bahçeler Allah'ın gazabına uğramıştır.

 7. Misafir
  Benim ismim esife..esef etmekten geliyor üzülmek,acımak kederlenmk gibi..Böyle şeyler konuşulunca tuhaf oldum benim çağrılmam kötü mü olur ki?

 8. arifselim
  Yönetici
  Esife ismi haram olmasa da bu ismin konulmaması gerekir. Bu ismin anlamı kederli, gamlı ve tasalı gibi anlamlara gelir. Kötü olur demek doğru olmaz ama bu ismin verilmemesi uygun olurdu.

 9. Misafir
  Annesi olarak ogluma benden habersiz kayinpederim farklı bir isim okumuş ama bu isimden eşimin haberi var yanlız kimliğine de benim istediğim ismi yazdırmış ve seslenirkende kimlikteki ismini kullanıyoruz, kulağına okunan ismi değil ,bu durumda ahirette hangi isimle çağrılacak acaba

 10. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Ahirette çocuğun çağrılacağı isim kimlikteki isimdir siz rahat olun. Bu arada isimleri merak ettik

 11. Misafir
  Merhaba
  Evlatlarim doğacak insaallah
  Kulaklarina kadir ve furkan ismi okutmak istiyorum. Kullanacaklari isim cinar ve baran olması biyle bir durum sakincalimidir.

 12. imam
  Üye
  Kulağa ayrı isim okunmaz ismi neyse onlar kulağa okunur.
  Bence Furkan ismi çok güzel diğeri de Muhammed olsun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu