+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Kametin anlamı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kametin anlamı nedir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kametin anlamı nedir?


  Reklam  Cevap:
  KÂMET NEDİR?

  Sözlükte "ayağa kalkmak, durmak, düzgün ve itidal üzere olmak" gibi anlamlara gelen kâmet, dinî bir kavram olarak, farz namazlardan önce, namazın başladığını bildiren ve ezan lafızlarına benzeyen sözlerdir. Ezandan farklı olarak, "hayya ale'l-felâh" cümlesinden sonra, "kad kâmeti's-salât" cümlesi eklenir. Kâmet kelimesi Arapça'dan değişikliğe uğrayarak dilimize geçmiştir. Aslı ikâmettir. İster cemaatle, isterse tek başına kılınsın, erkeklerin her farz namazdan önce kâmet getirmeleri sünnettir. Kazâ namazlarında da kâmet getirmek sünnettir. Kâmet ezana göre daha hızlı okunur. Ezan ile kâmetin arasının bir miktar ayrılması gerekir. Ezan ile kâmet arasında sünnet bulunmayan akşam namazında, ezan okunduktan sonra Fâtiha sûresini okuyacak kadar beklemek uygun olur. Bir camide cemaatle vaktin namazı kılındıktan sonra, aynı vakit namazı cemaatle veya tek başına kılınması halinde tekrar ezan ve kâmet okunmasına gerek yoktur. Camide cemaatle kılınan namazlarda kadınların, delilerin ve abdestsiz kişilerin kâmet getirmesi mekruhtur. (İ.P.)

  KAMET NASIL GETİRİLİR (Hanefi mezhebine göre)

  Sünnete uygun olarak kâmet şu kelimelerden ibarettir. Allahü ekber, Allahü ekber. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhüde en la ilâhe illallah. Eşhedü enne muhammeden rasululullah. Eşhedü enne muhammeden rasulullah. Hayye alessalah, hayye alessalah. Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah. Kad kâmeti's-sâlatu. Kad kameti's-salah. Allahü ekber, Allahü ekber, La ilâhe illallah"


 3. Misafir
  sağolasın işime çok yaradı sayende öğrenmiş oldum

 4. Misafir
  Bu site çok işime yaradı sağlun teşekkürler

 5. Misafir
  hellll be sizin sayenizden dinden 100 aldım çokı mutluyum

+ Yorum Gönder
kametin anlamı,  kamet nedir anlamı,  kamet anlamı nedir,  kamet ve anlamı,  kametin anlamı nedir,  kamet nedir,  kamet anlamı