+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Regaip Gecesi'nin Anlamı Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Regaip Gecesi'nin Anlamı Nedir?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Regaip Gecesi'nin Anlamı Nedir?


  Reklam  Cevap: Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir.Rağbet edilen gecelerdendir. Duaların ve istekler her an Rabbimize iletilebilir.Bunların hiç şüphesiz yeri ve zamanı yoktur .Ama bu gece gibi bazı geceler biraz insanları dua ve ibadete yakınlaştırmak için önemlidir. Bu mübarek gecede Allah, mümin kullarına, rağbet, ihsan ve ikramlar yapılır. Bu gecenin hürmetine edenleri affeder. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.
  2010 yılında 17 haziran 2010 perşembe gecesini 18 Haziran cumaya bağlayan gece Regaip kandili kutlayacağız.
  Bu geceye mahsus bir namaz yoktur. Regaib gecesini ibadetle geçirmelidir.Namaz borcu olan, kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tevbe istiğfar eder. Regaip günü 17 haziran perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır.
  Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Perşembe ile birlikte, Cuma günü de oruç tutmakta mahzur yoktur. (Gunye)
  Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Regaip kandili nedir

  Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

  Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.


+ Yorum Gönder