+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Kaza namazı kılarken niyette, vaktin, rekatin farzını kelime olarak kulanmammı lazım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza namazı kılarken niyette, vaktin, rekatin farzını kelime olarak kulanmammı lazım

  Reklam
  Sual: benim sorum su sekilde olacak kardeslerim ben örnegin bir vaktin namazini kaza edecek isem niyette, vaktin ve rekatin ve birde farzini kelime olarak kulanmammi lazim..... birde vitir namazi kaza edilmesi lazimmi ?(ben sunniyim)..birde namaz da iken ´tam olarak konsantre olamamam normalmi? yeni basladim cünku ....simdiden Allah hepinizden razi olsun ..slm ile.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kaza namazı kılarken niyette, vaktin, rekatin farzını kelime olarak kulanmammı lazım


  Reklam  Cevap: KAZA NAMAZINDA NİYET
  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.
  (Mehmed Paksu)

 3. Star
  Devamlı Üye
  Ben şahsen ''Niyet ettim Allah rızası için kılmadığım bir ... namazının ... rekat farzını kaza etmeye'' diye niyet ediyorum.

  Yanlış mı acaba,şüpheye düştüm birden


 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Yanlış mı acaba,şüpheye düştüm birden
  Önemli olan kalbindeki niyetin,bize bizden daha yakın olan Allah'u Teala
  Bizim yapacağımız amelleri daha yapmadan bildiğine göre
  şüphede kalıp sıkıntıya düşme kardeşim.
  Bundan sonra böyle niyet dersin,ama asıl olan kalbi niyettir.

+ Yorum Gönder