+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Ölen kişinin yakınlarına başın sağolsun deniyor bunun anlamı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Ölen kişinin yakınlarına başın sağolsun deniyor bunun anlamı nedir?

  Reklam

 2. 2
  imam
  Üye

  Cevap: ölen kişinin yakınlarına başın sağolsun deniyor bunun anlamı nedir?


  Reklam  Cevap: O gitti siz sağolun analamın sanırım.
  Ölen öldü siz var olun siz sağ kalın anlamında bir taziye sözüdür.


 3. 3
  Misafir
  cenazeye gelenlerin farkında bile olmadan söyledikleri söz öbeği. ölen öldü ama sen yaşa. senin başın sağolsun da gerisi önemli değil!! sabır dile, nasıl olduğumu sor, giden için gideceği yer için iyi dileklerde bulun.

 4. 4
  Misafir
  Ölen kişinin acısı nedeniyle aklen ve ruhen çöküntüde olabilecek yakınlarına ”Başın sağolsun” denir; bu ifadeyle ”Sen kendini topla, başına, aklına mukayet ol” gibi anlamlar kastedilirdi.

  Yani ”Başın sağolsun” söylemi, karşıdakinin acısını yok sayan bir tutuma sahip olmamakla birlikte, ince bir düşünce ağıyla söylenegelmiş bir ifade olarak yaşamaktadır.

 5. 5
  Misafir
  Aslında bu söz başın sağolsun değil "başımız sağolsun" dur. başdan kasıt HALİFE'dir. Müslümanlar cenaze olduğunda başımız sağolsun yani halifemiz sağ olsun, başımızda olsun anlamında kullanırlarmış... tabi şimdi halifemiz olmadığı için bu sözün pek bir ehemmiyeti kalmamış maalesef... Rabbim koruyucu kalkan olan bir halifeyi bizlere tekrar nasip etsin inş.

+ Yorum Gönder

başın sağolsun ne demek

başınız sağolsun ne demek

Basin sagolsun ne demekneden başın sağolsun denirbaşın sağolsun anlamıbaşın sağolsun ne demektirbaşın sağolsun ne anlama gelir