+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Züleyha isminin islama uygunluğu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Züleyha isminin islama uygunluğu

  Reklam

 2. hbevci
  Devamlı Üye

  Cevap: züleyha isminin islama uygunluğu


  Reklam  Cevap: İsim:Züleyha
  Cinsiyet:KIZ
  Anlam Su Perisi, Peri Gibi Güzel;
  Hz. Yusuf Kıssasındaki Kadın, Zeliha;
  Tasavvuf’ta Nefs Simgesi
  Köken:Arapça
  malumunuz aynı zamanda Hz. Yusufun a.s. hanımıdır.

  (Bazı rivâyetlere göre, Züleyhâ'nın kocası vefât ettikten sonra Allah'ın irâdesi ile eski güzelliğini kazanmış ve Yusuf (a.s) ile evlenmiştir. Yusuf (a.s) ile evlendiği zaman, bakire olduğu anlaşılmıştır (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'ân Dili, İstanbul 1971, IV, 2879).

  ayrıca islamda isim için önemli olan ANLAMININ GÜZEL olmasıdır.
  Züleyha isminin anlamıda güzeldir.nitekim,

  1-Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.(Ebu Davud, Edeb 69)

  2-Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi.(Muvatta, İsti’zan 24)

+ Yorum Gönder
züleyha ne demek,  züleyha isminin anlamı,  züleyha anlamı