+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden Besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir


  Reklam  Cevap: Bemele'nin içerisinde Allah'ın[c.c] "Rahman" ve "Rahim" isimlerinin kullanılmasının nedeni nedir? Allah (c.c) bizlere hangi mesajı vermek istemiştir?

  Soru


  Bemele'nin içerisinde Allah'ın (c.c) "Rahman" ve "Rahim" isimlerinin kullanılmasının nedeni nedir? Allah (c.c) bizlere hangi mesajı vermek istemiştir?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Besmelede Allah, Rahman ve Rahim isimleri geçmektedir.

  Allah lafza-i celali, Allahın bütün sıfatlarını içine alan cami bir isimdir. Çünkü “Allah” dediğimizde, bütün o kemal sıfatlarına haiz olan zat anlaşılır.

  Allah lafza-i celalinden silsilesiyle celâl tecelli ettiği gibi, Rahman ve Rahimden de silsilesiyle cemâl görülür. Çünkü celâl ve cemâl iki asıl olup, her ikisinin her âlemde emir- nehiy, sevap- azap, terğip- terhip, tesbih- tahmid, havf – reca… gibi dalları vardır.

  Lafza-i celâl, aynî ve tenzihi sıfatlara bir işaret olduğu gibi, Rahim dahi fiilî- gayrî sıfatlara bir imadır. Rahman ise, ne ayn ne gayr olan yedi sıfata bir remzdir. Bu nedenle Besmelede Allah lafza-i celalinden sonra bu iki isim gelmiştir. (Nursi, İşaratü'l-İcaz)


+ Yorum Gönder
neden rahman ve rahim ismini ,  besmelede neden,  cubbeliden besmelede neden rahman ve rahim usimleri var,  neden sadece besmelede rahman ve rahim