+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden 70 bin kelime-i tevhid okunup bütün ölülerin ruhlarına bağışlanabilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  70 bin kelime-i tevhid okunup bütün ölülerin ruhlarına bağışlanabilir mi

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: 70 bin kelime-i tevhid okunup bütün ölülerin ruhlarına bağışlanabilir mi


  Reklam  Cevap: Birisi öldüğünde 70 bin veya 72 bin tevhid çekiyorlar. Bu nerden çıkmıştır, doğruluğu var mıdır? Makbul olanı kaç tanedir? Duaların sevabı kimedir?

  “La ilahe illallah, Muhammedün resulullah” cümesine Kelime-i tevhid denir. Kısaca manası, “Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed aleyhissalatü vesselam da Onun Resulüdür” demektir.

  La ilah illallah, ifadesinin çok söylenmesiyle ilgili rivayetler olmakla beraber, bizzat 70 bin sayısı ile ilgili bir rivayet bulamadık.

  "La ilahe illallah diyen bela ve sıkıntılardan kurtulur." (et-Terğib vet-Terhib, Münziri, 2/414. Bezzar, Taberani’den.)

  "La ilahe illallahı çok söyleyerek imanınızı tazeleyin!" (Müsned, 2/359; Hâkim, el-Müstedrek, 4/256; el-Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, 1/52)

  “Zikrin en faziletlisi lâ ilâhe illallah’tır.” (Tirmizî, Daavât 9; İbni Mâce, Edeb 55)

  Bu ve benzeri rivayetlerden dolayı kelime-i tevhidi söylemenin büyük sevabı olduğu anlaşılıyor. Her ibadetin sevabı hem okuyana hem de o ibadetin sevabı bağışlanan kimseye verilir.

  Bu açıdan ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere tevhid çekilmektedir. Ne kadar çok çekilirse o kadar sevabı vardır. Bununla beraber bu cümlenin anlamını açıklayan eserleri de okumak ve buna uygun bir hayat yaşamak gerekir. Bunu hem ruh, kalp, akıl gibi manevi duygularımızla, hem de dil, hal, beden ve hayatımızla ne kadar çok tekrar edersek, o kadar sevabı olacaktır.

  Kelime-i tevhid okumak için abdestli olmak şart değildir. Kelime-i tevhidi her zaman okuyabilirsiniz

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. bana bak
  Devamlı Üye
  70 bin kelime i tevhid nasıl bağışlanır?

  70.000 kelime i tevhid okuduktan sonra el açıp "Ya Rabbi elde ettiğim sevabı falan kişilere bağoışlıyorum" denir.

+ Yorum Gönder
70 bin kelime i tevhid nasıl bağışlanır,  70 bin kelime i tevhid,  70 bin la ilahe illallah nasıl bağışlanır,  70 bin kelime i tevhid abdestsiz okunur mu,  70000 kelime i tevhid nasıl bağışlanır,  70 bin kelime i tevhid nasıl okunur,  kelime i tevhid abdestsiz çekilirmi