+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Ne Nedir Kategorisinden vasiyet etmek nedir, vasiyet etmek ne demek, vasiyet etmek anlamı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  vasiyet etmek nedir, vasiyet etmek ne demek, vasiyet etmek anlamı nedir?

  Reklam
  Sual: vasiyet etmek nedir, vasiyet etmek ne demek, vasiyet etmek anlam ve önemi hakkında eğitici bir yazı yazar mısınız ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: vasiyet etmek nedir, vasiyet etmek ne demek, vasiyet etmek anlamı nedir?


  Reklam  Cevap: Vasiyet hakkında kısaca bilgi

  VASİYET  Emretmek, bir işi birisine ısmarlamak, bir malı ölümden sonra bağışlama anlamında bir fıkıh terimi. Terim olarak, dinî ilimlerden fıkıhta ve hadis usûlünde ayrı ayrı manalara gelmektedir.

  Fıkıh Istılahında Vasiyet Fıkıh ıstılahında vasiyet iki aynı manada kullanılmaktadır.

  1- Bir malı veya menfaati ölümden sonraya bağlayarak bir şahsa veya hayır kurumuna karşılıksız olarak bağışlamak (Tehanevî, Keşşafu Istılahati'l Funûn, II,1526; Nasuhî Bilmen, Hukuku İslâmiyye ve Istılahatı Fıkhıyye Kamusu, V, 115).

  2- Bir kimsenin ölmeden önce, küçük çocuklarının mâlî işlerini yürütmekte veya terikesinde tasarrufta bulunmakta birisini yetkili kılmasıdır (Tehânevî, aynı yer).

  Malını veya bir malının menfaatına ölümüne bağlayarak bir şahsa veya hayır cihetine hibe eden kişiye vasî, kendisine mal veya menfaat bırakılan (vasiyet edilen) kişiye veya hayır cihetine mûsâ leh, vasiyet edilen mala ya da menfaate mûsâ bih, vasiyette bulunma olayında îsa denilir.

+ Yorum Gönder
ruyada ccucuguna vasiyet etmek