+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Fizibilite nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fizibilite nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: Fizibilite nasıl yapılır

  Arkadaşlar bir fizibilite raporunun şirketler açısında ne kadar önemli olduğunu ve bir fizibilite raporunun nasıl yapılacağını gösteren bir yazı yazar mısınız ? ? 2. Çaroki
  Devamlı Üye

  Cevap: Fizibilite nasıl yapılır


  Reklam  Cevap:
  fizibilite nasıl yapılır

  fizibilite ile ilgili bilinmesi gerekenler
  Fizibilite nedir, Fizibilite çalışmaları nedir, Fizibilite çalışmaları nasıl yapılır?

  İngilizce’deki "feasibility" kelimesinden dilimize geçmiş şekli olan bu kavram "yapılabilirlik" anlamına gelir. Yatırım kararının alınmasında bir ön aşamadır.

  Fizibilite çalışması, düşünülen yatırımın ekonomik, teknik, finansal ve hukuki yönlerden etkinliğini belirlemek için yapılan bir araştırmadır. Böylece yatırım projesini çeşitli yönlerden tartışmak ve yatırımı gerçekleştirip gerçekleştirmemek konusunda kesin karar verme olanağı sağlanmış olur. Fizibilite çalışmaları, aynı zamanda çeşitli projeler arasında seçim yapma olanağı verir.
  Yatırım önce zihinlerde bir fikir olarak doğar, bu fikir daha sonra fizibilite çalışmaları ve proje değerlendirmesi şeklinde gelişir. Eğer proje değerlendirmesi sonucunda projenin "feasible" yani yapılabilir ya da karlı olduğuna karar verilirse kesin projenin hazırlanması aşamasına geçilir.

  Fizibilite etüdünün başlıca yönleri
  Piyasa etüdü: Üretilmesi düşünülen malın, ilgili piyasadaki talebi araştırılıp, mal kimler tarafından ne miktarlarda satın alınacaktır, piyasadaki rakipler kimlerdir, malın tipi nasıl olmalıdır, v.s. gibi sorulara cevap aranır.

  Teknolojik etüd: Bu konuda mevcut teknolojiler nelerdir, girdilerle çıktı arasında optimal bir bileşim sağlayabilmek için ne tür bir teknoloji uygulamak gerekir, optimum kapasite ne olmalıdır, yıllara göre gider, gelir ve fon akışı nasıl olacaktır, firma ne zaman kara geçecektir, v.b. hususlar araştırılır,
  Hukuki etüd: Gerek yatırım, gerekse işletme aşamasında firmanın tabi olacağı yasaların araştırılmasını içerir.

  Kuruluş yeri etüdü: İşletmelerin maliyetlerini minimum yapabilmesi için hangi yöreye kurulması gerektiğinin araştırılmasıdır. Fizibilite çalışmaları bu gibi soruları cevaplandırarak yatırım kararının verilmesi için gerekli bilgileri sağlamış olur. Bunu daha sonra ön projenin ve kesin projenin hazırlanması çalışmaları izleyecektir.


  Fizibilite Raporu Örneği+ Yorum Gönder