+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Fiskobirlik fındık ezmesi nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fiskobirlik fındık ezmesi nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: Fiskobirlik fındık ezmesi nasıl yapılır

  Arkadaşlar bana acil olarak fiskobirlik fındık ezmesinin nasıl lezzetli bir şekilde yapılacağı hakkında bir tarifi yayımlar mısınız ? ? 2. Çaroki
  Devamlı Üye

  Cevap: Fiskobirlik fındık ezmesi nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: Fiskobirlik fındık ezmesi tarifi nasıldır  Fındık ezmesi deyince aklımıza hemen Fiskobirlik fındık ezmesi gelir. Kavrulmuş Giresun fındığının lezzeti şekerle harmanlanmış bir şekilde çıkar karşımıza. Peki bu fındık ezmesinin sırrı nedir? Neden diğer fındık ezmeleri Fiskobirlik fındık ezmesinin lezzetini yakalayamaz?
  Fındık ezmesi lezzetini belirleyen 3 temel unsur vardır.
  1- Kullanılan fındığın kalitesi
  2- Kullanılan fındığın kavrulma ısı ve süresi
  3- Kullanılan Fındık / Şeker oranı

  Eğer, Giresun Tombul Fındığı kullanır, bu fındığı 155 derecede 40 dk kavurur , %70 Fındık – %30 Şeker oranını korursanız fındık ezmenizin güzel olmama şansı yok.
  Gelelim tarifimize; internetteki bir çok fındık ezmesi tarifinde fındık ezmesinin içine fındık yağı konulduğunu gördük. Halbuki fındık kendisi zaten ezmeye yetecek kadar yağa sahiptir. Sadece bu yağı ortaya çıkarmak gerekir. Bu yüzden de evde fındık ezmesi en güzel kıyma makinesinde yapılır. Kıyma makineniz yoksa rondo ile idare edeceksiniz demektir.
  350 gr kavrulmuş fındığımızı alıyoruz. ( Giresun tombul fındığı, 1.kalite ) 150 gr pudra şekeri ile iyice karıştırıp kıyma makinesinden geçiriyoruz. Buyrun size fındık ezmesi.+ Yorum Gönder
fiskobirlik fındık ezmesi nasıl yapılır,  fiskobirlik fındık ezmesi tarifi