+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Farabi nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Farabi nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: Farabi nasıl yapılır

  Arkadaşlar üniversite okuyan bir öğrencinin farabi yapabilmesi için gereken unsurlar hakkında bana yardımcı olur musunuz ? ? 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: Farabi nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: FARABİDEN KİMLER YARARLANABİLİR
  Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler bu programdan yararla­ nabilmekteler. Ancak ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler programdan faydalana­mazlar. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri de hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyılda bu programdan yararlanamazlar. Programdan yararlanabilmek için 4 üzerinden 2 ve üzeri not ortalamasına sahip olunması gerekmek­tedir. Bu not ortalaması yüksek lisans öğren­cileri için 2,5’tir.
  Öğrencilerin bu programa başvurabil­meleri için öncelikle kendi üniversiteleri ile gitmek istedikleri üniversiteler arasında değişim protokolünün imzalanmış olması, protokol imzalanmış ise başvurulacak bö­lümün değişim için kontenjan açmış olması gerekmektedir. Kontenjan açılmış ise öğren­ci gerekli başvuru formlarını doldurarak Fa­rabi ofisine başvurabilir. Öğrenciler bu bilgi ve formlara hem Farabi değişim programı­nın web sayfasından hem de okullarındaki Farabi koordinatörlüklerinden ulaşabilirler. Değerlendirmeler öğrencilerin not ortala­malarına göre yapılır. Notlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır, öğrenciler kon­tenjanlara yerleştirilirler. Örneğin bölüme 5 kişi alınacaksa yapılan not sıralamasında en yüksek puana sahip olan ilk 5 öğrenci prog­ramdan yararlanmaya hak kazanır. Gidilecek yükseköğretim kurumu yabancı dilde eğitim veriyorsa öğrenci not ortalamasının % 50’si ile yabancı dil puanının % 50’si baz alınır.

+ Yorum Gönder