Konusunu Oylayın.: Eyüp sultan güveci nasıl yapılır

5 üzerinden 4.33 | Toplam : 3 kişi
Eyüp sultan güveci nasıl yapılır
 1. 10.Eylül.2013, 03:05
  1
  Misafir

  Eyüp sultan güveci nasıl yapılır


  Eyüp sultan güveci nasıl yapılır Mumsema Eyüp sultan güveci nasıl yapılır

  Arkadaşlar tarihimizin lezzetlerinde olan eyüp sultan güvecinin nasıl yapıldığı hakkında kısa lezeetli bir tarif paylaşabilir misiniz ?


 2. 10.Eylül.2013, 03:05
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Eyüp sultan güveci nasıl yapılır

  Arkadaşlar tarihimizin lezzetlerinde olan eyüp sultan güvecinin nasıl yapıldığı hakkında kısa lezeetli bir tarif paylaşabilir misiniz ?

 3. 11.Eylül.2013, 02:14
  2
  Üstad
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Eylül.2007
  Üye No: 2553
  Mesaj Sayısı: 950
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 11

  Cevap: Eyüp sultan güveci nasıl yapılır
  Eyüp sultan güveci nasıl yapılır  Alıntı

  Adı güveç kendi pide, üstelik tanesi 1.25 TL

  bu, tahmin ettiğiniz gibi bir güveç değil. Bu güveç, aslında bir çeşit pide. 'Güveç pide'yi 1940'lı yıllarda, Eminönü Küçükpazar'da, Aziz Pehlivan namlı bir bey icat etmiş. Bugün bu işi sürdüren Karadeniz ailesinin reisi ise 50'lerde Eminönü'nde kabzımallık yaparken bu pideyi keşfetmiş ve çok beğenildiğini görünce ilk olarak Eyüp Sultan'da bir yer açmış. Daha sonra dükkân, oğulları tarafından Karadeniz Güveç ve Pide Salonu olarak Gaziosmanpaşa'ya taşınmış. Şu an Bakırköy ve Bahçelievler'de de birer şubeleri var. Güveçin tarihçesinden bahsettikten sonra hemen akla gelen ilk sorunun yanıtını verelim. Adı neden güveç? Bildiğimiz güveç yemeği yuvarlak toprak kaselerde yapılır ya, bu pide de ilk zamanlar da yuvarlak şekilli yapıldığı için adı güveç olmuş. Ayrıca pidede kullanılan envai çeşit baharatın, güveç yemeğinde kullanılan sebze ve baharat çeşitliliğini andırması da bir sebepmiş. Ancak bu baharatlar onların en önemli sırrı; ustası dışında kimse bilmiyor. Biz gittiğimizde hafta içi bir gündü ve akşamüzeriydi ama oturacak yer bulabilmek için Karadeniz Güveç ve Pide Salonu'nun önünde bir süre kuyrukta bekledik. Belli ki sabahtan akşama günün her saati rağbet gören bir yerdi burası. Hemen güveç ve ayran sipariş ettik. Adam başı en az iki-üç güveç yiyebilirsiniz. Mayalı hamurdan yapılan, içinde ise dana kıyma, domates, soğan, kekik, karabiber, kimyon ve gizli (!) başka baharatlar kullanılan bir pide bu. Mekanda yapılan diğer pideden farkı, soğanının ve kıymasının kavrulmadan, çiğden konması. Son derece lezzetli bir pide. Ama benim için, güveçin yanında gelen Tuna markalı şişe ayran da güzel bir sürpriz oldu. Tamamen doğal yoğurttan yapılan, hafif mayhoş ve çok lezzetli bir ayrandı. Piyasadaki yapay lezzetli ayranlardan sonra çok iyi geldi doğrusu. Yolunuz Gaziosmanpaşa'ya düşerse uğrayın ve sıcak sıcak güveçleri yanında ayranla deneyin. Biz toplam üç güveç ve iki ayran için 4.50 TL hesap ödedik ve inanamadık. Bundan ucuzu can sağlığı! 4. 11.Eylül.2013, 02:14
  2
  Üstad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Eyüp sultan güveci nasıl yapılır  Alıntı

  Adı güveç kendi pide, üstelik tanesi 1.25 TL

  bu, tahmin ettiğiniz gibi bir güveç değil. Bu güveç, aslında bir çeşit pide. 'Güveç pide'yi 1940'lı yıllarda, Eminönü Küçükpazar'da, Aziz Pehlivan namlı bir bey icat etmiş. Bugün bu işi sürdüren Karadeniz ailesinin reisi ise 50'lerde Eminönü'nde kabzımallık yaparken bu pideyi keşfetmiş ve çok beğenildiğini görünce ilk olarak Eyüp Sultan'da bir yer açmış. Daha sonra dükkân, oğulları tarafından Karadeniz Güveç ve Pide Salonu olarak Gaziosmanpaşa'ya taşınmış. Şu an Bakırköy ve Bahçelievler'de de birer şubeleri var. Güveçin tarihçesinden bahsettikten sonra hemen akla gelen ilk sorunun yanıtını verelim. Adı neden güveç? Bildiğimiz güveç yemeği yuvarlak toprak kaselerde yapılır ya, bu pide de ilk zamanlar da yuvarlak şekilli yapıldığı için adı güveç olmuş. Ayrıca pidede kullanılan envai çeşit baharatın, güveç yemeğinde kullanılan sebze ve baharat çeşitliliğini andırması da bir sebepmiş. Ancak bu baharatlar onların en önemli sırrı; ustası dışında kimse bilmiyor. Biz gittiğimizde hafta içi bir gündü ve akşamüzeriydi ama oturacak yer bulabilmek için Karadeniz Güveç ve Pide Salonu'nun önünde bir süre kuyrukta bekledik. Belli ki sabahtan akşama günün her saati rağbet gören bir yerdi burası. Hemen güveç ve ayran sipariş ettik. Adam başı en az iki-üç güveç yiyebilirsiniz. Mayalı hamurdan yapılan, içinde ise dana kıyma, domates, soğan, kekik, karabiber, kimyon ve gizli (!) başka baharatlar kullanılan bir pide bu. Mekanda yapılan diğer pideden farkı, soğanının ve kıymasının kavrulmadan, çiğden konması. Son derece lezzetli bir pide. Ama benim için, güveçin yanında gelen Tuna markalı şişe ayran da güzel bir sürpriz oldu. Tamamen doğal yoğurttan yapılan, hafif mayhoş ve çok lezzetli bir ayrandı. Piyasadaki yapay lezzetli ayranlardan sonra çok iyi geldi doğrusu. Yolunuz Gaziosmanpaşa'ya düşerse uğrayın ve sıcak sıcak güveçleri yanında ayranla deneyin. Biz toplam üç güveç ve iki ayran için 4.50 TL hesap ödedik ve inanamadık. Bundan ucuzu can sağlığı!

+ Yorum Gönder