+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Evde yoğurt nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evde yoğurt nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: evde yoğurt nasıl yapılır ve hangileri malzemelr koyulur süt ve yoğur süt ile bir kaşık yoğur koyulur ve yarına hazır olur ve tadıda çok ama çok güzel olur hadi size afyet olsun inşallah tadıda güzel olur. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Evde yoğurt nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: Evde nasıl yoğurt yapılır?


  Yoğurt yapmak için pastörize edilmemiş, paketlenmemiş süt bulmaya çalışın. İnek sütünün yanı sıra manda, keçi, koyun sütü bulabilirseniz çok daha iyi sonuç alırsınız.
  Evde yoğurt yapmak çok kolay. Yoğurdu mayalamak için toprak kap bulabilirseniz kıvamı daha da iyi olur. Paketlenmemiş, açık süt bulamazsanız ikinci tercihiniz cam şişelerde satılan “günlük süt (pastörize süt)” olsun. İşte tarifimiz:


  • 2 litre taze sütü, arada bir tahta kaşıkla karıştırarak bir taşım kaynatın. Daha sonra ateşi kısın, 10 dakika bu şekilde ısıtmaya devam edin. Ateşten alın. Toprak veya cam bir kaba döküp ılınmaya bırakın.
  • 2 çorba kaşığı yoğurdu bir tabakta ezin.
  • Serçe parmağınızı süte batırdığınızda yanmayacak kadar ılıdığında içine mayayı çalma vakti gelmiş demektir. Ilık sütten 3-4 kaşığını yoğurdun üstüne döküp yoğurdu inceltin. Sonra bu karışımı ılık sütün bir kenarından içine akıtın. Yüzünde tutan kaymağı bozmadan, kaymağın altından çatalla sütü biraz çırpın.
  • Üstünü önce bir tabakla, sonra kalın örtülerle örterek ılık bir yerde 3 saat kadar bekletin. Bu süre sonunda yoğurdun üstünde su tabakası görürseniz tutmuş demektir. Tutmamışsa üstünde su görene kadar biraz daha bekletin.
  • Buzdolabına kaldırın. Bir gün sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

 3. Sumame
  Tombik Ammo
  evde yoğurt malzemeleri süt yoğurt

+ Yorum Gönder