+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Epley manevrası nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Epley manevrası nasıl yapılır

  Reklam

 2. Üstad
  Devamlı Üye

  Cevap: Epley manevrası nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: Epley manevrası yapılışı

  Siz oturtulursunuz ve doktorunuz başınızı yatay olarak etkilenmemiş olan kulağınıza doğru hareket ettirir. Bu manevra sırasında, destek almak için doktorunuzun kolunu tutmalısınız.

  Doktorunuz sizi geriye doğru yatay pozisyona, başınız 45 derece eğik olarak asılı kalacak hale gelene kadar hareket ettirir. Zerreler kanalın tepesine doğru ilerledikçe bir vertigo atağı tetiklenir. Siz, vertigo geçene kadar, genellikle de 1 dakika boyunca bu pozisyonda tutulursunuz.

  Doktor sizi etkilenmemiş olan kulağa doğru 90 derece hareket ettirir, böylece yere doğru bakıyor olursunuz. Zerreler kanala geri dönerek bir başka vertigoyu tetikleyebilir. Bu pozisyonda da bir dakika. vertigo atağı durana kadar kalırsınız. Tekrar oturma pozisyonuna gelmeniz için doktor size yardımcı olacaktır.

  Bu manevralar; bazen bir titreşim kafa bandı takılarak tatbik edilir. Titreşimle zerrelerin iç kulakta dengeyi etkilemeyecek bir yere doğru hareket etmesine yardımcı olmak amaçlanır.

  Bazı vakalarda; doktorunuz veya fizyoterapistiniz sizden, Epley manevrasını evde kendi kendinize uygulamanızı isteyebilir. Eğer doktorunuz bunun nasıl yapılacağını gösterir ve siz de güvende hissederseniz, vertigodan kurtulmak için bu manevraları evde yapabilirsiniz.

+ Yorum Gönder