Konusunu Oylayın.: Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?
 1. 09.Eylül.2013, 15:37
  1
  Misafir

  Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?


  Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır? Mumsema Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?

  Arkadaşlar bir eve yapılan alışveriş nasıl ekonomik bir hale getirilebileceği hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?


 2. 09.Eylül.2013, 15:37
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?

  Arkadaşlar bir eve yapılan alışveriş nasıl ekonomik bir hale getirilebileceği hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?

 3. 19.Eylül.2013, 12:58
  2
  ebuturab
  Site Doktoru

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Mart.2007
  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 1,711
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 20
  Bulunduğu yer: vuslat-ı nur

  Cevap: Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?
  Alıntı
  Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?
  ekonomik market alışverişi nasıl yapılır püf noktaları nelerdir?

  Para kazanmak zor, ayrıca etkili ve verimli şekilde harcamak da bir o kadar zor. Asla kullanmayacağımız, ihtiyaçlarımızı tam karşılamayan veya yeterince fiyat araştırması yapmadan aldığımız ürünler, sonradan fazlasıyla canımızı sıkabilmektedir. Sitemizin bu kısmında sizlere alışverişte dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeye çalışacağım. Aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçlarınızı bütçenizi sarsmadan karşılayabilirsiniz.

  Alışverişte Tasarruf ve Ekonomik Alışveriş Nasıl Yapılır?
  -İhtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce kafanızda netleştirin.
  Herhangi bir ürün, örneğin, %60 indirime girmiş olsun. Bu ürün ne kadar ucuz ya da avantajlı olursa olsun eğer alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100'nü sokağa atmış olacağınızı unutmayın. Bu nedenle daha önce almayı planlamadığınız bir şeyle karşılaştığınızda kendinize gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız. Alışverişe bir listeyle çıkmanız size zaman kazandıracağı gibi gereksiz harcamalarınızı engelleyecektir.
  -Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapın.
  Her yerde görmeye alıştığımız şu “peşin fiyatına 5, 10 hatta 12 taksit” kampanyalarını bilirsiniz. Ancak, ekonomi biliminde paranın bir zaman değeri vardır ve buna faiz denir. Eğer üretici firma, bu gün sattığı ürünün bedelini aylar sonra almaya razı ise ya üretici firmada ya da kampanyada bir sorun vardır. Bence bu tip kampanyalarının çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler yanıltılmaktadır.
  Sizler bu oyun gelmeden eğer karşılıklı pazarlık yapma şansınız varsa, söz konusu ürünü peşin parayla ne kadara alabileceğinizi sorun. Eminim gayet olumlu geri dönüşlerle karşılaşacaksınız.
  -Erken rezervasyon seçeneğini kullanın.
  Özellikle uçak bileti ve tatil programları için son yıllarda büyük avantajlar sağlayan erken rezervasyon seçeneğini etkili bir biçimde paradan tasarruf için kullanabilirsiniz. Hem üretici firmalar için hem de biz tüketiciler için büyük avantajlar sağlayan bu yöntem, artık ülkemizde yaygınlık kazanmıştır. Bu yolla oldukça ekonomik tatiller yapabileceğinizi unutmayın.
  -Spot mağazaları ve fabrika satış mağazalarını takip edin.
  Bu yöntem ile beyaz eşyalarda, mobilyalarda, hatta giyim kuşam alışverişlerinizde bile ciddi fiyat avantajları sağlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki üretici firma ile tüketici arasında ne kadar az aracı varsa makul fiyatlara ulaşmak o kadar kolaylaşır. Ayrıca spot mağazalarında çok küçük kusurları olan beyaz eşyaları garantili ve çok uygun fiyatlarla almak mümkündür.
  -İnternetten alışveriş, size kimi zaman en rekabetçi fiyatı sunabilir.
  Birçok üründe, en uygun fiyatlara internetten ulaşabileceğinizi unutmayın. Alışveriş sitelerinin kira, personel giderleri asgari seviyede olduğu için en uygun fiyatı verme konusunda oldukça avantajlıdırlar. Tasarruf yapma yöntemleri düşünüldüğünde internetten alışveriş, iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak online alışveriş yapmaya başlamadan önce mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinizi aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun yanında, bazı alışveriş sitelerinde belli bir tutarı aşan alımlar için nakliye ücreti istenmemektedir.
  -Reklamların etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınıza kulak verin ve tavsiyeleri önemseyin.
  Reklamların birçok yararlı yönü olduğunu unutmamak gerek. Yeni çıkan bir üründen haberdar olabilmemiz için veya kullandığımız ürünlerin daha kaliteli ve ucuzunun piyasada mevcut olduğunu bize göstermesi gibi pek çok iyi yönü vardır. Ancak bazı reklamların, sizi farklı şekillerde yönlendirmeye çalıştığı da bir gerçektir. Örneğin, hiçbir şampuan size yolda yürürken 500 kişinin bakmasını sağlayamaz. Bir reklam üzerinde uzun uzun düşünmeyeceğimiz için; reklamın bize iletmeye çalıştığını mesajı, sık tekrarlar sayesinde, sorgulamadan kabul etmeye eğilimliyiz. Çarpıcı ve zeka ürünü reklamları seviyoruz ancak bazı reklamcılar ince bir etik çizginin üstünde yürümeye çalışmakta.
  Bu nedenle tüketim kararlarınızı alırken tanıtım/reklam kampanyalarından çok ihtiyaçlarınızı ve almak istediğiniz malla ilgili tüketici görüşlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca almayı düşündüğünüz ürünü objektif bir bakış açısıyla değerlendirebilmelisiniz. Ekonomik alışveriş yapmak için bilinçli tüketici olmak ve sorgulayıcı olmak gereklidir.
  -Kalitenin bir bedeli olduğunu unutmayın.
  Tasarruf için neler yapılabilir, diye düşünüldüğünde “ucuz ürün” akla gelmemelidir. Uzun yıllar zevkle kullanacağınız bir ürün yerine ondan daha ucuz, daha kısa sürede elden çıkacak ve kullanmaktan hoşlanmayacağınız bir ürünü sadece tasarruf etmek adına tercih etmeyin.
  Ancak bu “kaliteli olan pahalıdır” anlamına kesinlikle gelmez. Benzer kalite seviyelerinde ki benzer ürünlerin, aynı firma tarafından piyasaya sürüldüğüne eminim sizde şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun nedeni, farklı alım gücüne sahip tüketicilerin hepsine farklı fiyatlardan ürünlerini satmak isteyen firmalardır. Kaliteli olan pahalıdır, önyargısı oldukça yaygındır. Üretici firmalar da bu durumu kolaylıkla lehlerine çevirebilmektedir.
  -Yeni çıkan ürünleri, özellikle de son teknoloji ürünlerini almakta acele etmeyin.
  Teknolojik ürünler piyasasının bir gerçeği de son çıkan ürünlerin genelde birkaç ay içinde ucuzlamaya başlayacak olmasıdır. Üretici firmaların stratejileri, son teknoloji ürünlerini önce yüksek fiyat vermeye razı tüketicilere satmak ve sonra fiyatları düşürerek pazardaki diğer müşterilere de bu ürünleri satmak şeklindedir. Zaten günümüzde teknolojiyi takip etmek mümkün değil. Bu nedenle yeni çıkan bir ürünü almadan önce fiyatın daha makul seviyelere inmesini beklemeniz yararınıza olacaktır.
  -Fayda/Maliyet analizi yapmaya çalışın.
  Bir ürüne vereceğiniz para ile o üründen sağlayacağınız faydayı birbiriyle karşılaştırın. Bunu küçük bir örnekle açıklayalım. Şuan 19 inç monitör kullanıyorum. Ancak fiyat/performans oranı uygun olsaydı aynı markanın, aynı model 20 inçlik monitörünü alabilirdim. Fakat yüzde 5’lik ekran büyüklüğü için ödemem gereken tutar yüzde 20 daha fazla olacaktı. Bu gibi durumlar, sanırım üretici firmaların en iyisini veya en büyüğünü almak isteyen tüketici grubuna yönelik fiyatlama stratejileri olsa gerek. Nasıl alışveriş yapılır, sorusunun cevabı fayda/maliyet analizinden geçer.
  -Marka bağımlılığınızdan kurtulun.
  İyi ve güvenilir markaların iyi mallar ürettiğini fikrine karşı çıkmıyorum. Fakat pazarlamada sadece marka değerlerinin kullanımına tamamen karşıyım. Ben bu durumu "markada dejenerasyon" olarak tanımlıyorum. Bu olguyu, tüketici ve üreticinin yıllara dayanan ve karşılıklı güvenle meydana getirdikleri bir markayı, örneğin, basit ve ucuz bir ürünün üstüne iliştirerek o ürünün değerini kat be kat arttırmak, şeklinde tanımlayabiliriz. Bu anlamda tanınmış ve güvenilir bir marka, üretici firma kadar tüketicinin de malı sayılmalı ve onun aleyhine kullanılmamalıdır. Çünkü bir markanın değeri, tüketici gözünde “en ifade ettiğiyle” kıymet bulur.
  Üretici firmalar, maalesef bu hataya kimi zaman düşebiliyor. Mesela, gerçekten 500 TL kıymetinde elbiseler üreterek bir marka haline gelen üretici firma, zamanla sıradan bir elbiseye markasını iliştirerek onu 500 TL’lik hale getirebileceği hatasını yapabiliyor. Bu nedenle kaliteyi marka değerinden bağımsız olarak objektif bir gözle değerlendirmeniz, bilinçli bir tüketici olmaktaki en önemli adımınız olacaktır.
  -Fiyat araştırması mutlaka yapın.
  Alışverişte tasarrufun temeli fiyat araştırmasıdır. Bunun için elinizde müthiş bir araç var. Kastettiğim şey tabi ki internet. Özellikle yüksek fiyatlı ürünler alacağınız zamanlarda kısa bir araştırmayla almayı düşündüğünüz ürünün nerede daha ucuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu tip kısa araştırmalarım sayesinde ulaştığım sonuç, aynı ürünün farklı mağazalarda çok geniş bir fiyat yelpazesinde bulunduğudur. Sadece 5 dakikalık araştırmayla bir ürün için kafanızda bir fiyat aralığı oluşturabilirsiniz.
  Alışverişte dikkat etmemiz gerekenleri, kısaca özetledik.
 4. 19.Eylül.2013, 12:58
  2
  Site Doktoru  Alıntı
  Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır?
  ekonomik market alışverişi nasıl yapılır püf noktaları nelerdir?

  Para kazanmak zor, ayrıca etkili ve verimli şekilde harcamak da bir o kadar zor. Asla kullanmayacağımız, ihtiyaçlarımızı tam karşılamayan veya yeterince fiyat araştırması yapmadan aldığımız ürünler, sonradan fazlasıyla canımızı sıkabilmektedir. Sitemizin bu kısmında sizlere alışverişte dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeye çalışacağım. Aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçlarınızı bütçenizi sarsmadan karşılayabilirsiniz.

  Alışverişte Tasarruf ve Ekonomik Alışveriş Nasıl Yapılır?
  -İhtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce kafanızda netleştirin.
  Herhangi bir ürün, örneğin, %60 indirime girmiş olsun. Bu ürün ne kadar ucuz ya da avantajlı olursa olsun eğer alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100'nü sokağa atmış olacağınızı unutmayın. Bu nedenle daha önce almayı planlamadığınız bir şeyle karşılaştığınızda kendinize gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız. Alışverişe bir listeyle çıkmanız size zaman kazandıracağı gibi gereksiz harcamalarınızı engelleyecektir.
  -Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapın.
  Her yerde görmeye alıştığımız şu “peşin fiyatına 5, 10 hatta 12 taksit” kampanyalarını bilirsiniz. Ancak, ekonomi biliminde paranın bir zaman değeri vardır ve buna faiz denir. Eğer üretici firma, bu gün sattığı ürünün bedelini aylar sonra almaya razı ise ya üretici firmada ya da kampanyada bir sorun vardır. Bence bu tip kampanyalarının çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler yanıltılmaktadır.
  Sizler bu oyun gelmeden eğer karşılıklı pazarlık yapma şansınız varsa, söz konusu ürünü peşin parayla ne kadara alabileceğinizi sorun. Eminim gayet olumlu geri dönüşlerle karşılaşacaksınız.
  -Erken rezervasyon seçeneğini kullanın.
  Özellikle uçak bileti ve tatil programları için son yıllarda büyük avantajlar sağlayan erken rezervasyon seçeneğini etkili bir biçimde paradan tasarruf için kullanabilirsiniz. Hem üretici firmalar için hem de biz tüketiciler için büyük avantajlar sağlayan bu yöntem, artık ülkemizde yaygınlık kazanmıştır. Bu yolla oldukça ekonomik tatiller yapabileceğinizi unutmayın.
  -Spot mağazaları ve fabrika satış mağazalarını takip edin.
  Bu yöntem ile beyaz eşyalarda, mobilyalarda, hatta giyim kuşam alışverişlerinizde bile ciddi fiyat avantajları sağlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki üretici firma ile tüketici arasında ne kadar az aracı varsa makul fiyatlara ulaşmak o kadar kolaylaşır. Ayrıca spot mağazalarında çok küçük kusurları olan beyaz eşyaları garantili ve çok uygun fiyatlarla almak mümkündür.
  -İnternetten alışveriş, size kimi zaman en rekabetçi fiyatı sunabilir.
  Birçok üründe, en uygun fiyatlara internetten ulaşabileceğinizi unutmayın. Alışveriş sitelerinin kira, personel giderleri asgari seviyede olduğu için en uygun fiyatı verme konusunda oldukça avantajlıdırlar. Tasarruf yapma yöntemleri düşünüldüğünde internetten alışveriş, iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak online alışveriş yapmaya başlamadan önce mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinizi aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun yanında, bazı alışveriş sitelerinde belli bir tutarı aşan alımlar için nakliye ücreti istenmemektedir.
  -Reklamların etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınıza kulak verin ve tavsiyeleri önemseyin.
  Reklamların birçok yararlı yönü olduğunu unutmamak gerek. Yeni çıkan bir üründen haberdar olabilmemiz için veya kullandığımız ürünlerin daha kaliteli ve ucuzunun piyasada mevcut olduğunu bize göstermesi gibi pek çok iyi yönü vardır. Ancak bazı reklamların, sizi farklı şekillerde yönlendirmeye çalıştığı da bir gerçektir. Örneğin, hiçbir şampuan size yolda yürürken 500 kişinin bakmasını sağlayamaz. Bir reklam üzerinde uzun uzun düşünmeyeceğimiz için; reklamın bize iletmeye çalıştığını mesajı, sık tekrarlar sayesinde, sorgulamadan kabul etmeye eğilimliyiz. Çarpıcı ve zeka ürünü reklamları seviyoruz ancak bazı reklamcılar ince bir etik çizginin üstünde yürümeye çalışmakta.
  Bu nedenle tüketim kararlarınızı alırken tanıtım/reklam kampanyalarından çok ihtiyaçlarınızı ve almak istediğiniz malla ilgili tüketici görüşlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca almayı düşündüğünüz ürünü objektif bir bakış açısıyla değerlendirebilmelisiniz. Ekonomik alışveriş yapmak için bilinçli tüketici olmak ve sorgulayıcı olmak gereklidir.
  -Kalitenin bir bedeli olduğunu unutmayın.
  Tasarruf için neler yapılabilir, diye düşünüldüğünde “ucuz ürün” akla gelmemelidir. Uzun yıllar zevkle kullanacağınız bir ürün yerine ondan daha ucuz, daha kısa sürede elden çıkacak ve kullanmaktan hoşlanmayacağınız bir ürünü sadece tasarruf etmek adına tercih etmeyin.
  Ancak bu “kaliteli olan pahalıdır” anlamına kesinlikle gelmez. Benzer kalite seviyelerinde ki benzer ürünlerin, aynı firma tarafından piyasaya sürüldüğüne eminim sizde şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun nedeni, farklı alım gücüne sahip tüketicilerin hepsine farklı fiyatlardan ürünlerini satmak isteyen firmalardır. Kaliteli olan pahalıdır, önyargısı oldukça yaygındır. Üretici firmalar da bu durumu kolaylıkla lehlerine çevirebilmektedir.
  -Yeni çıkan ürünleri, özellikle de son teknoloji ürünlerini almakta acele etmeyin.
  Teknolojik ürünler piyasasının bir gerçeği de son çıkan ürünlerin genelde birkaç ay içinde ucuzlamaya başlayacak olmasıdır. Üretici firmaların stratejileri, son teknoloji ürünlerini önce yüksek fiyat vermeye razı tüketicilere satmak ve sonra fiyatları düşürerek pazardaki diğer müşterilere de bu ürünleri satmak şeklindedir. Zaten günümüzde teknolojiyi takip etmek mümkün değil. Bu nedenle yeni çıkan bir ürünü almadan önce fiyatın daha makul seviyelere inmesini beklemeniz yararınıza olacaktır.
  -Fayda/Maliyet analizi yapmaya çalışın.
  Bir ürüne vereceğiniz para ile o üründen sağlayacağınız faydayı birbiriyle karşılaştırın. Bunu küçük bir örnekle açıklayalım. Şuan 19 inç monitör kullanıyorum. Ancak fiyat/performans oranı uygun olsaydı aynı markanın, aynı model 20 inçlik monitörünü alabilirdim. Fakat yüzde 5’lik ekran büyüklüğü için ödemem gereken tutar yüzde 20 daha fazla olacaktı. Bu gibi durumlar, sanırım üretici firmaların en iyisini veya en büyüğünü almak isteyen tüketici grubuna yönelik fiyatlama stratejileri olsa gerek. Nasıl alışveriş yapılır, sorusunun cevabı fayda/maliyet analizinden geçer.
  -Marka bağımlılığınızdan kurtulun.
  İyi ve güvenilir markaların iyi mallar ürettiğini fikrine karşı çıkmıyorum. Fakat pazarlamada sadece marka değerlerinin kullanımına tamamen karşıyım. Ben bu durumu "markada dejenerasyon" olarak tanımlıyorum. Bu olguyu, tüketici ve üreticinin yıllara dayanan ve karşılıklı güvenle meydana getirdikleri bir markayı, örneğin, basit ve ucuz bir ürünün üstüne iliştirerek o ürünün değerini kat be kat arttırmak, şeklinde tanımlayabiliriz. Bu anlamda tanınmış ve güvenilir bir marka, üretici firma kadar tüketicinin de malı sayılmalı ve onun aleyhine kullanılmamalıdır. Çünkü bir markanın değeri, tüketici gözünde “en ifade ettiğiyle” kıymet bulur.
  Üretici firmalar, maalesef bu hataya kimi zaman düşebiliyor. Mesela, gerçekten 500 TL kıymetinde elbiseler üreterek bir marka haline gelen üretici firma, zamanla sıradan bir elbiseye markasını iliştirerek onu 500 TL’lik hale getirebileceği hatasını yapabiliyor. Bu nedenle kaliteyi marka değerinden bağımsız olarak objektif bir gözle değerlendirmeniz, bilinçli bir tüketici olmaktaki en önemli adımınız olacaktır.
  -Fiyat araştırması mutlaka yapın.
  Alışverişte tasarrufun temeli fiyat araştırmasıdır. Bunun için elinizde müthiş bir araç var. Kastettiğim şey tabi ki internet. Özellikle yüksek fiyatlı ürünler alacağınız zamanlarda kısa bir araştırmayla almayı düşündüğünüz ürünün nerede daha ucuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu tip kısa araştırmalarım sayesinde ulaştığım sonuç, aynı ürünün farklı mağazalarda çok geniş bir fiyat yelpazesinde bulunduğudur. Sadece 5 dakikalık araştırmayla bir ürün için kafanızda bir fiyat aralığı oluşturabilirsiniz.
  Alışverişte dikkat etmemiz gerekenleri, kısaca özetledik.


+ Yorum Gönder