+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Eeg çekimi nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eeg çekimi nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: Eeg çekimi nasıl yapılır

  Arkadaşlar eeg nedir ne anlama gelmektedir bana eeg çekiminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Üstad
  Devamlı Üye

  Cevap: Eeg çekimi nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: Eeg çekimi yapılışı

  EEG kayıt öncesinde elektrodların yerleşimi çok önemli bir hazırlık aşamasıdır. EEG Ortalama 23 tane küçük elektrodun bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. EEG çekimi süresince hasta sakin bir şekilde oturmalı veya yatmalıdır. EEG teknisyeninin direktiflerine göre söylenenleri yapmalıdır. EEG filtrelerinin doğru ayarlanmış olması da çok önemlidir. Genellikle aralıklı ışık uyaran ve derin nefes alıp verme şeklinde aktivasyon yöntemleri rutin olarak kullanılır. Amaç epileptik odağı veya anormal aktiviteyi aktif hale geçirmektir. EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. Her yaşta insana EEG çekilebilir. EEG de Radyasyon etkisi yoktur ve beyine zarar vermez.

  EEG çekimi süresince hasta sakin bir şekilde oturmalı veya yatmalıdır. Parazitsiz, kaliteli kayıt alabilmek için aksi istenmedikçe hasta gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalıdır.

  Çekim sırasında;

  10 saniye ara ile 5-7 kez göz aç-kapa ,

  3-5 dakika süren hipervantilasyon (derin nefes alıp-verme) ,

  5-7 dakika fotik stimülasyon (ışıklı uyarı) gibi aktivasyon yöntemleri uygulanır.

  Çocuklarda inceleme sırasında tepki ve kooperasyon eksikliği olabilir. Böyle durumlarda elektrodlar hasta uyuduktan sonra bağlanır. Uyku kaydı tamamlandıktan sonra hasta uyandırılır hareketlerin EEG kaydına engel olmadığı dönemde olabildiğince uzun bir süre uyanık dönemde de EEG kaydına devam edilmeye çalışılır.

  Çocuklara genellikle kısa süreli uyku EEG çekimi yapılır. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. İşlem can yakmaz. Hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.

+ Yorum Gönder