+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Dürbün nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dürbün nasıl yapılır

  Reklam

 2. Üstad
  Devamlı Üye

  Cevap: Dürbün nasıl yapılır


  Reklam  Cevap: Dürbün nasıl yapılır?

  Dürbün de aslında prensip olarak bir teleskoptur. Tek farkı iki göze de görüntüyü verebilmesi ve görüntüyü düz gösterebilmesidir. Teleskop basit olarak bir objektif (cisim) merceği ve bir okuler (göz merceği) den oluşur. Ancak dürbünlerde gün ışığı altında çevreden birçok farklı renklerde (frekans) ışık yansıyacağı için daha kaliteli görüntü için birden fazla mercekten oluşan okuler sistemi bulunur. Ayrıca dürbünlerde görüntüyü düz hale getiren prizma sistemi de mevcuttur.

  Teleskopta büyütme gücü, objektif merceğinin odak uzaklığı ile okuler merceğinin odak uzaklığının bölünmesi ile bulunur. Örnek olarak iki adet gözluk camı kullandığımızı düşünelim. objektif merceği olarak f=1 m (1 numara); okuler olarak ta f=5 cm (20 numara, en büyük) ince kenarlı (yakını göremeyen, hipermetrop) gözlük camı kullanıyorsak bu durumda teleskobumuzun büyütme gücü x20 olacaktır. gözlük camının çapı 60 mm civarı olacağı için teleskobumuz 20x60 şeklinde belirtilecektir.

  yanlız şunu da söyleyeyim, 20 numara gözlük camı nerden baksan 30 YTL dir, ama okuler olarak ta odak uzaklığı birkaç cm olan eski fotoğraf makinelerinden çıkma mercekler de kullanabilirsin.
  Oysa piyasada çok ta kaliteli bir şey olmasa d,a 20 YTL ye çin malı dürbünler satılıyor, zannedersem onlar işini görür. Ama alırken iyi bakmak lazım, bu çin malı dürbünlerin, iş görmeyecek çok adileri var bir de biraz iş görebilecek olanları var. İşte iş görebilecek olanları seçmek lazım.

  SAYGILAR
  KAOTİKA


+ Yorum Gönder