Konusunu Oylayın.: Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır
 1. 29.Ağustos.2013, 00:03
  1
  Misafir

  Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır


  Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır Mumsema Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır

  Arkadaşlar coğrafya ödevim için bana acilen Coğrafya ynt kabartma haritanın nasıl yapıldığı hakkında kısaca bilgiler paylaşabilir misiniz ?


 2. 29.Ağustos.2013, 00:03
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır

  Arkadaşlar coğrafya ödevim için bana acilen Coğrafya ynt kabartma haritanın nasıl yapıldığı hakkında kısaca bilgiler paylaşabilir misiniz ?

 3. 29.Ağustos.2013, 08:25
  2
  ebuturab
  Site Doktoru

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Mart.2007
  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 1,711
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 20
  Bulunduğu yer: vuslat-ı nur

  Cevap: Coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır
  Alıntı
  coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır
  coğrafya ynt kabartma harita yapma işlemi

  Kabartma haritası yapılacak yer belirlenir. (Bu yer bir kıta, ülke, bölge, il yada daha küçük bir yer olabilir.). Belirlenen yerin haritadaki büyüklüğü, çalışma yapacağımız zemine uygun değilse fotokopi yoluyla büyütme ya da küçültme yapılarak ebatları ayarlanır. Ebatları ayarlandıktan sonra üstüne aydinger kağıdı koyularak çerçevesi ve üzerindeki önemli yerler çizilir. Çalışılacak tahta zemine karbon (kopya) kağıdı ve onun da üstüne aydinger kağıdı konulur. Kurşun kalemle üstünden geçilir. Böylece haritanın görüntüsü tahta zemine geçirilmiş olur. Çalışma sahasının haritadaki görüntüsü açılarak ayrıntılı incelenir ve yapım boyunca, gerektiğinde bakılmak üzere harita açık tutulur. Bundan sonra şu aşamalar izlenir; - Zemine fırçayla tutkal sürülür. İnce kum serpilir. Kurumaya bırakılır. - Alçak, orta ve yüksek yerleri ortaya çıkarmak üzere bir kabın içinde tutkallı kum yoğrulur ve haritaya yükseklik özelliklerine göre dikkatli bir şekilde işlenir. Bu işlemle yükseklikler ortaya çıkacaktır. Bu aşamada da harita kurumaya bırakılır. - Ortaya çıkan kabartma yüzeyin boyanmasına geçilir. Yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere üç renk kullanılır. (0-500 m. arası yeşil, 500-1000 m. arası sarı, 1000 m. üstü kahverengi). Denizler mavinin tonlarıyla boyanır. 4. 29.Ağustos.2013, 08:25
  2
  Site Doktoru  Alıntı
  coğrafya ynt kabartma harita nasıl yapılır
  coğrafya ynt kabartma harita yapma işlemi

  Kabartma haritası yapılacak yer belirlenir. (Bu yer bir kıta, ülke, bölge, il yada daha küçük bir yer olabilir.). Belirlenen yerin haritadaki büyüklüğü, çalışma yapacağımız zemine uygun değilse fotokopi yoluyla büyütme ya da küçültme yapılarak ebatları ayarlanır. Ebatları ayarlandıktan sonra üstüne aydinger kağıdı koyularak çerçevesi ve üzerindeki önemli yerler çizilir. Çalışılacak tahta zemine karbon (kopya) kağıdı ve onun da üstüne aydinger kağıdı konulur. Kurşun kalemle üstünden geçilir. Böylece haritanın görüntüsü tahta zemine geçirilmiş olur. Çalışma sahasının haritadaki görüntüsü açılarak ayrıntılı incelenir ve yapım boyunca, gerektiğinde bakılmak üzere harita açık tutulur. Bundan sonra şu aşamalar izlenir; - Zemine fırçayla tutkal sürülür. İnce kum serpilir. Kurumaya bırakılır. - Alçak, orta ve yüksek yerleri ortaya çıkarmak üzere bir kabın içinde tutkallı kum yoğrulur ve haritaya yükseklik özelliklerine göre dikkatli bir şekilde işlenir. Bu işlemle yükseklikler ortaya çıkacaktır. Bu aşamada da harita kurumaya bırakılır. - Ortaya çıkan kabartma yüzeyin boyanmasına geçilir. Yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere üç renk kullanılır. (0-500 m. arası yeşil, 500-1000 m. arası sarı, 1000 m. üstü kahverengi). Denizler mavinin tonlarıyla boyanır.

+ Yorum Gönder