+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Bıttım sabunu nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bıttım sabunu nasıl yapılır

  Reklam

 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: Bıttım sabunu nasıl yapılır


  Reklam  Cevap:
  bıttım sabunu nasıl yapılır  BITTIM SABUNU NASIL YAPILIR
  Yukarıda belirttiğimiz usüle yakın bir şekilde aynı doğal yöntem ile bıttım sabunu yapılmaktadır. Bıttım yağından (menengiç, çitlenbik, bıtom) kül suyu ( Yoğun Köh Çözeltisi) karışımlarından üretilmektedir. Aslında geçmişte bölgede botan sabunu diğede adlandırılmıştır ama şuanki zamanda bıttım sabunu ismi ile adlandırılmaktadır. Menengiçli bıttım sabunu doğal ortam ve maddelerden üretildiği için hem saç için hemde vucüt için herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber tamamen doğal bir üründür.

  Bıttım Sabunu


  Bıttım sabunun ham maddesi bıttım ağacında yetişen ufak taneli fıstığın yabani hali yani türkçe olarak menengiç mevyesisinden oluşmaktadır. Heryıl eylül ayının ortalarında veya sonlarında bağ ve bağçeler'de (genelde kırsal kesimlerdede bulunmaktadır) toplanmaya başlanarak işleme alınması için bekletilir. Bıttımlar tane tane ayıklanarak içindeki çürükler çıkarılır. bıttımlar daha sonra güzelce yıkanır ve 1 hafta kurutulur. kuruduktan sonra değirmende öğütülür Öğütülen bıttımlar orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Hamur yoğrulur gibi bıttımlar da yoğrulur. 2 saat boyunca yoğurma işi devam eder...

 3. Misafir
  Bıttım sabunu saçlara parlaklık verir, saçların canlı görünmesini sağlar. Düzenli kullanımda, bıttım sabunun faydaları içinde kepeği yok etme etkisi vardır.

 4. Sumame
  Tombik Ammo
  bıttın sabunu güzeldir kullanmanızı tavsiye ederim

+ Yorum Gönder